kultura_logo_2

Придружете ни се на Facebook

Соопштенија

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Средба Банов - Алаѓозовски во Софија: Интензивирање на традиционално добрата соработка

22.6.2017

News image

На средбата беше посочено дека соработката во областа на културата има традиционален карактер и е регулирана со Спогодбата за културна соработка меѓу Владите на двете земји од мај 2000 година, како и со Програмите меѓу двете Министерства, кои се потпишуваат на три години. Во тој контекст, министрите за  култура најавија де... Повеќе

Почна петтото издание на „Битола Шекспир фестивал“

22.6.2017

News image

Во рамките на годинашното издание на „Битола Шекспир фестивал“, предвидени се гостувања на шест реномирани театарски куќи од Бугарија, Русија, Казахстан, Романија, Словачка и САД, како и шест претстави на театарски куќи од Република Македонија ..... Повеќе

Гран при за претставата „Животот е прекрасен" на 41-то издание „Денови на сатира Фадил Хаџиќ"

22.6.2017

Големиот фестивал „Денови на сатирата Фадил Хаџиќ“ на кој оваа година учествуваа најдобрите 15 комедиографски и сатирични дела од хрватската театарска продукција како и истакнати продукции од Словенија, Германија, Македонија, Србија и Црна Гора, вчеравечер на 21 јуни со доделувањето на наградите „Вечерен лист" беше затворен ... Повеќе

На ликовната колонија „Дрен“ творат уметници од Македонија, Русија и Бугарија

22.6.2017

News image

Колонијата „Дрен“, годинава се одржува рамките на Прилепското културно лето, кое со поддршка на Министерствто за култура го организира Центарот за култура „Марко Цепенков“ ..... Повеќе

Трета бесплатна музичка работилница во Спомен куќата на Тоше во Крушево

20.6.2017

News image

Работилницата ќе трае три дена, а ќе заврши со заеднички концерт на сите учесници што ќе се одржи на 22 јуни пред платото на Спомен куќата со почеток во 18 часот ...... Повеќе

Од среда почнува „Битола Шекспир фестивал“

19.6.2017

News image

За време на 12-те фестивалски денови предвидени се гостувања на шест реномирани театарски куќи од Бугарија, Русија, Казахстан, Романија, Словачка и САД кои ќе презентираат различни видувања на творештвото на Вилијам Шекспир. Со дела од англискиот драматург ќе се претстават и шест театарски куќи од Република Македонија ..... Повеќе

Почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“

19.6.2017

News image

Годинава, фестивалот се одржува по четврти пат со што прерасна во традиционална манифестација. Фестивалот го организира Театар Комедија со финансиска поддршка од Општина Аеродром и Министерството за култура ...... Повеќе

Македонскиот филм „Џган“ на најголемиот филмски фестивал во Кина

19.6.2017

News image

Македонски продуцент на филмот е „Дрим фектори“ ко-продуцент Red helicopter films од Албанија, а филмот е финансиски поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија и SEE Cinema network ..... Повеќе

„Трудна приказна“ најдобра претстава на „Војдан Чернодрински“

16.6.2017

News image

Фестивалот завршува вечер со доделувањето на наградите и со изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ на Македонската опера и балет во чест на наградените ..... Повеќе

Во Париз отворена изложба на дел од опусот на уметниците Омер Калеши и Тања Балаќ

16.6.2017

News image

Заеднички именител на Омер Калеши и Тања Балаќ и покрај фактот што припаѓаат на различни генерации и творат на две различни страни- во Париз и Скопје, е татковината - Република Македонија. И покрај различниот пристап кон делата кои ги творат, сепак централна фигура кај нив останува човекот и црвената боја ка... Повеќе

Реакција за објавата на порталот „Курир“ со наслов: “Започна животот во културата, Алаѓозовски избркал од работа тројца професионалци за да направи

16.6.2017

Би сакале да истакнеме дека овие тројца надворешни соработници беа ангажирани во одделенија, во кои што веќе има доволен број редовно вработени административни службеници. На пример, во Одделението за поддршка на министерот и односи со јавноста веќе има 7 редовно вработени административни службеници ... Повеќе

Реакција на Министерството за култура во врска со прес-конференцијата на пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, одржана на 13.06.2017 година

15.6.2017

Многу брзо, дури експресно, во обид да го обвинат новиот министер за непознавање на законите од областа на културата, всушност ВМРО-ДПМНЕ ја открива  сопствената  неукост, видлива и преку изансилената, предимензирана реторика, која претставува обид за прикривање на сопствените злодела извршени врз културното наследство на Република Македонија ... Повеќе

Информација во врска со настанатите оштетувања на споменикот на културата „Чифте амам“ во Скопје

15.6.2017

Веќе денес, НУ Конзерваторски центар - Скопје формира стручен тим за итен увид и констатирање на состојбата на споменикот Чифте амам, чија должност ќе биде најитно да подготви извештај, кој покрај констатациите за оштетувањата, треба да содржи и итни мерки за заштита, посебни ограничувања, рокот во кој треба да се ... Повеќе

„Музиката на Џанго“ го отвора 10. Француски филмски фестивал

14.6.2017

News image

Филмот, кој е посветен на животот на најпознатиот француски џез-музичар, гитарист и композитор Џанго Рејнхард, го отвори и годинашниот Берлински филмски фестивал и имаше осум номинации ..... Повеќе

Појаснување на соопштението за националните установи од областа на културата за доставување нацрт - годишна програма за 2018

13.6.2017

Согласно законот, министерот во наредниот период, во еден партиципативен процес, ќе формира комисии од еминентни авторитети во своите области, чии имиња, наспроти досегашната  пракса,  ќе и бидат соопштени  на јавноста. Овие комисии ќе ги разгледаат нацрт – програмите, а потоа, врз основа на нивните предлози, министерот ќе донесе решенија за ... Повеќе

Народно позориште од Белград ќе го затвори 4. МНТ Фест

13.6.2017

News image

Годинашниот МНТ Фест почна на 3 јуни со премиера на „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов ..... Повеќе

„Отело“ на Турскиот театар од Скопје на фестивалот „Војдан Чернодрински“

13.6.2017

News image

Турскиот театар со оваа претстава гостуваше и на 25. Меѓународен театарски фестивал „Варненско лето“ во Варна, Република Бугарија ..... Повеќе

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Драмскиот фестивал во Грац

12.6.2017

News image

Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска ..... Повеќе

Македонска вечер во Музичкиот центар „Борис Христов” во Софија

12.6.2017

News image

Македонската вечер се остварува во соработка на КИЦ на Република Македонија во Софија и Музичкиот центар „Борис Христов” во Софија, кои во изминатите три години имаат заеднички реализирани десетина музички настани. Проектот е поддржан од Министерство за култура на Република Македонија ..... Повеќе

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

9.6.2017

МТФ „Војдан Чернодрински“ ќе трае до 16 јуни, а на завршната вечер во чест на наградените Македонската опера и балет ќе го изведе мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески. Поради голем интерес, најавени се две изведби на ... Повеќе

Археолошкиот музеј потпиша договор за учество на изложба во оксфордскиот Ашмолијан

9.6.2017

Овој проект е поддржан од Министерството за култура и Фондацијата „Кирил Трајковски“ од Лондон, со која Археолошкиот музеј на Македонија има потпишано меморандум за соработка и досега има реализирано повеќе активности ... Повеќе

Почнуваат 54.Рацинови средби

9.6.2017

Традиционалната културна манифестација започнува во 19:00 часот во Ликовниот салон со отворање на изложба на грнчарски дела насловена „Грнчарски средби Велес 2017“, чиј промотор е Здружението на граѓани „Разбој“ од Велес ... Повеќе

С О О П Ш Т Е Н И Е ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ УСТАНОВИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА ЗА ДОСТАВУВАЊЕ НАЦРТ-ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА 2018 ГОДИНА

9.6.2017

Во согласност со член 70 од Законот за културата („Службен весник на Република Македонија” бр. 31/98, 49/03, 82/05, 24/07, 116/2010, 47/2011, 51/2011, 136/12, 23/13, 187/13, 44/14, 61/15, 154/15 и 39/16), националните установи во jуни во тековната година за наредната година доставуваат до Министерството за култура нацрт-годишна програма за работа на ... Повеќе

Конкурс за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски “ во 2017 г.

31.5.2017

 Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски” распишува ... Повеќе

Во Турција уште две награди за пијанистот Арда Мустафаоглу

31.5.2017

News image

Четиринаесетгодишниот Арда Мустафаоглу е еден од најталентираните македонски млади пијанисти, кој со своите успеси е вистински промотор на македонската култура во Европа и во светот ...... Повеќе

Потпишан Протокол за организирање Денови на културата во Македонија и во Руската Федерација

30.5.2017

News image

Двајцата соговорници на средбата се согласија дека Република Македонија и Руската Федерација негуваат одлични односи во областа на културата кои се карактеризираат со размена на многубројни проекти и културни содржини меѓу двете земји ..... Повеќе

Пет награди во пет категории за АКУД „Мирче Ацев” на фестивалот „Хармонија” во Германија

30.5.2017

News image

Академскиот хор се натпреваруваше во три категории: мешани камерни хорови со обврзна композиција, фолклорни песни и фолклорни хорови (со придружба од Народниот оркестар); Ансамблот за народни ора и песни во својата категорија на игроорни ансамбли и Народниот оркестар во својата категорија на оркестри ..... Повеќе

Успешно гостување на Театарот од Битола во Торонто

27.5.2017

News image

Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата ..... Повеќе

Државниот секретар Бехиџудин Шехаби се обрати на трибината „Националните симболи и политичкиот идентитет во Република Македонија“

25.5.2017

News image

Обврска на секое општество и држава е да се грижи за националниот идентитет на сите граѓани кои го сочинуваат тоа општество. Националниот идентитет на секој поединец треба да биде во центарот на вниманието на институциите чија обврска е да се грижат за зачувување и негување на таа компонента на човековото би... Повеќе

Театар Комедија освои две награди на два фестивала во Босна и Херцеговина

23.5.2017

News image

Со овие награди, посочуваат, се потврдува квалитетот на Театар Комедија со што тој се поставува на регионалното театарско небо како важен сегмент од театарското живеење во жанрот комедија ..... Повеќе

Благодарници за учесниците во изградбата на новата концертна сала

22.5.2017

News image

Во изградбата на овој комплексен објект во изминатите години е вложена голема посветеност, многу енергија и љубов, големо знаење на многу луѓе, голема поддршка на граѓаните, големо разбирање на политичките структури и најважното, голема љубов од сите нас, заедно ..... Повеќе

Со Трпчески и Ашкенази вечер се отвора новиот објект на Македонската филхармонија

21.5.2017

News image

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето ..... Повеќе

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk