Соопштенија

Со Трпчески и Ашкенази вечер се отвора новиот објект на Македонската филхармонија

Objekt_filharmonija

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето ...

Повеќе...

Хуманитарна изведба на мјузиклот „Тајно моја“ на Мајските оперски вечери

Tajno_moja_640_-1

„Тајно моја“ премиерно беше изведен во март годинава и е копродукција на Македонската опера и балет и фондацијата „Тоше Проески“ во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ...

Повеќе...

Мегапопуларната виолинистка Ванеса Меј вечерва настапува во Скопје

Vanesa

Ванеса Меј Венкорн Николсон, професионално позната како Ванеса Меј, е британска мегапопуларна виолинистка. Атрактивната и популарна виолинистка некогаш била нарекувана „чудо од дете“, а сега е една од најпознатите виолинистки на сите времиња ...

Повеќе...

Македонската книжевност првпат ќе биде претставена на Саемот на книгата во Варшава

Меѓународниот саем на книгата во Варшава е еден од најголемите во овој дел на Европа. Оваа година ќе учествуваат околу 800 издавачи од 32 држави од пет континенти, а земја почесен гостин ќе биде Германија ...

Повеќе...

КИЦ на РМ во Софија организатор на книжевни настани и изложби во претстојниот период

KIC_Sofija_

КИЦ оваа година, меѓу другите настани, ќе ги промовира книгите од македонски автори кои се преведени на бугарски јазик преку Конкурсот на Министерството за култура за субвенционирање странски издавачи кои објавуваат преводи на македонски дела ...

Повеќе...

Свечено отворање на Павилјонот на Република Македонија во рамките на 57-то издание на Биеналето во Венеција

Venecija_1

Официјален претставник на Република Македонија на оваа најголема и најзначајна интернационална ревија на уметноста во светот е реномираниот уметник Томе Аџиевски, кој, со поддршка од Министерството за култура, ќе се претстави со проектот „Red carnival“ (Црвен карневал) ...

Повеќе...

Промоција на македонска современа музика на сцените во Мароко

Maroko_1

Годинешното издание вклучи 220 учесници, како и културни и образовни делегации од десет земји: Шведска, Гвинеја-Бисао, Италија, Холандија, Шпанија, Панама, Бугарија, Ирска, Македонија и Мароко,која е земја домаќин ...

Повеќе...

Во Тетово отворена изложбата „Народите од долината на реката Омо”

_640_-2

На овој културен настан присуствуваше и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, кој исто така се обрати пред присутните, акцентирајќи ја уникатноста на оваа изложба и истовремено нагласувајќи ја улогата на Тетово во развојот на дијалогот меѓу заедниците во Македонија ...

Повеќе...

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција

DSC_0005

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ денеска оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција и поранешен министер за култура и туризам на оваа земја ...

Повеќе...

Орден за заслуги за Македонија за Македонската опера и балет

Orden_MOB_2

Македонската опера и балет (МОБ) е основана во 1947 година во рамките на тогашниот Македонски народен театар и до 2004 имаше три ансамбли -  Драма, Опера и Балет. Од 2004-та, со акт на Владата на РМ, МОБ е самостојна национална установа ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија