Соопштенија

„Трудна приказна“ најдобра претстава на „Војдан Чернодрински“

Trudna_prikazna

Фестивалот завршува вечер со доделувањето на наградите и со изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ на Македонската опера и балет во чест на наградените ...

Повеќе...

Во Париз отворена изложба на дел од опусот на уметниците Омер Калеши и Тања Балаќ

Izlozba_Omer_Kalsi_i_Tana_Balik

Заеднички именител на Омер Калеши и Тања Балаќ и покрај фактот што припаѓаат на различни генерации и творат на две различни страни- во Париз и Скопје, е татковината - Република Македонија. И покрај различниот пристап кон делата кои ги творат, сепак централна фигура кај нив останува човекот и црвената боја како извор на светлина неопходна за сите артисти ...

Повеќе...

Реакција за објавата на порталот „Курир“ со наслов: “Започна животот во културата, Алаѓозовски избркал од работа тројца професионалци за да направи место за партиски кадри”

Би сакале да истакнеме дека овие тројца надворешни соработници беа ангажирани во одделенија, во кои што веќе има доволен број редовно вработени административни службеници. На пример, во Одделението за поддршка на министерот и односи со јавноста веќе има 7 редовно вработени административни службеници ...

Повеќе...

Реакција на Министерството за култура во врска со прес-конференцијата на пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, одржана на 13.06.2017 година

Многу брзо, дури експресно, во обид да го обвинат новиот министер за непознавање на законите од областа на културата, всушност ВМРО-ДПМНЕ ја открива  сопствената  неукост, видлива и преку изансилената, предимензирана реторика, која претставува обид за прикривање на сопствените злодела извршени врз културното наследство на Република Македонија ...

Повеќе...

Информација во врска со настанатите оштетувања на споменикот на културата „Чифте амам“ во Скопје

Веќе денес, НУ Конзерваторски центар - Скопје формира стручен тим за итен увид и констатирање на состојбата на споменикот Чифте амам, чија должност ќе биде најитно да подготви извештај, кој покрај констатациите за оштетувањата, треба да содржи и итни мерки за заштита, посебни ограничувања, рокот во кој треба да се преземат мерките за заштита и проценка на потребните финансиски средства за изведба на овие зафати ...

Повеќе...

„Музиката на Џанго“ го отвора 10. Француски филмски фестивал

Cango_muzika

Филмот, кој е посветен на животот на најпознатиот француски џез-музичар, гитарист и композитор Џанго Рејнхард, го отвори и годинашниот Берлински филмски фестивал и имаше осум номинации ...

Повеќе...

Појаснување на соопштението за националните установи од областа на културата за доставување нацрт - годишна програма за 2018

Согласно законот, министерот во наредниот период, во еден партиципативен процес, ќе формира комисии од еминентни авторитети во своите области, чии имиња, наспроти досегашната  пракса,  ќе и бидат соопштени  на јавноста. Овие комисии ќе ги разгледаат нацрт – програмите, а потоа, врз основа на нивните предлози, министерот ќе донесе решенија за утврдување на предлог - програмите на установите во рок од 45 дена од донесување на Буџетот на РМ ...

Повеќе...

Народно позориште од Белград ќе го затвори 4. МНТ Фест

MNT_fest

Годинашниот МНТ Фест почна на 3 јуни со премиера на „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов ...

Повеќе...

„Отело“ на Турскиот театар од Скопје на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Pretstava_Otelo

Турскиот театар со оваа претстава гостуваше и на 25. Меѓународен театарски фестивал „Варненско лето“ во Варна, Република Бугарија ...

Повеќе...

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Драмскиот фестивал во Грац

Pretstava_Kopane

Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија