Соопштенија

Промоција на албумот на музичкиот состав „ФИН проект“

Во Музејот на современата уметност во Скопје утревечер (15 септември) со почеток во 20 часот ќе биде промовиран новиот албум на музичкиот состав „ФИН проект“ насловен „Ре:визија“ (Re:vision)...

promocija_na_album_na_FIN_Project__2

Продуцент и автор на музиката и на аранжманите на сите композиции е Никола Стојковски, кој истовремено е одговорен и за програмирањето на електронските инструменти, а покрај него членови на „ФИН проект“ се и: Александар Николовски (труба), Калина Велковска (вокал), Иван Петровски (гитара) и Филип Димишковски (клавијатура). На промоцијата ќе бидат изведени две композиции од албумот, а ќе биде промовиран и видеозаписот за песната „Дај некој благослов“, која како сингл во изминативе два месеца високо котираше на топ-листите на македонските радиостаници, но и на неколку европски радиостаници.

Албумот „Ре:визија“ (Re:vision) е издаден со финансиска поддршка од Министерството за култура.


Promovimi i albumit të bendit muzikor “FIN proekt”

Në Muzeun e Arteve Bashkëkohore në Shkup nesër në mbrëmje (15 shtator) duke filluar prej orës 20, do të promovohet albumi i ri i bendit muzikor “FIN proekt” i titulluar “Re:vision”.

promocija_na_album_na_FIN_Project__2

Повеќе...

Изложба со дела од графичката колекција на МСУ

Во Музејот на современата уметност во Скопје вечер (14 септември) во 20 часот ќе биде отворена изложба со дела од графичката колекција на МСУ.

graficka_kolekcija_vo_MSU

Повеќе...

Ekspozitë me vepra nga koleksioni grafik i MAB

Në Muzeun e Arteve Bashkëkohore në Shkup sonte (14 shtator) në orën 20 do të hapet ekspozita me vepra nga koleksioni grafik i MAB.

graficka_kolekcija_vo_MSU

Повеќе...

Државниот секретар Азири се сретна со професорот Мифтар Мемети

Денеска  (13.9.2018 г.) државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири,беше домаќин на професорот по ликовна уметност Мифтар Мемети од Универзитетот во Тетово, придружуван од други колеги сликари...

550VJETORI

Повеќе...

SEKRETARI AZIRI PRITI NË TAKIM PROFESORIN E ARTIT MIFTAR MEMETIN

Sot (13.09), sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës z. Valmir Aziri priti në takim profesorin universitar të artit nga Tetova, z. Miftar Memeti të shoqëruar nga disa piktorë të tjerë.

550VJETORI

Në takim sekretari Aziri përgëzoi profesorin Memeti i cili së bashku me 30 piktorë tjerë do të realizojë portretin gjigand të heroit kombëtar shqiptarë Gjergj Kastrioti Skenderbeu.

Ky portret do të ekspozohet me rastin e shënimit të 550 vjetorit të vdekjes së Skenderbeut, i cili manifestim do ta ketë mbështetjen nga ana e Ministrisë së Kulturës e Republikës së Maqedonisë.

Sekretari Aziri uroi profesorin e nderuar si dhe gjithë ata piktorë profesional të cilët do të kyqen në realizimin e këtij projekti madhështor për dhënien e kontributit të tyre mbi hedhjen në vepër të një ideje të tillë.

Македонската филхармонија, Феми Кути и Емин Џијан со концерт во Белград


Оркестарот на Македонската филхармонија, африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент денеска (13 септември) со почеток во 20 часот ќе одржат концерт во Белград на отворено, во прекрасниот амбиент на Калемегдан...

Овој грандиозен проект премиерно беше одржан во Скопје под името „Филхармонија на отворено“ на 7 јуни во Градскиот парк пред околу 15 илјади посетители.

Нигерискиот музички уметник Феми Кути настапува со својот бенд „Позитив форс“, но за белградската публика, како и за светската публика, е новитет неговата соработка со симфониски оркестар, за чии аранжмани на композициите се погрижи Емин Џијан. И на концертот во Белград ќе бидат изведени најголемите хитови на Феми Кути кои се наоѓаат на десетте негови објавени албуми, од кои четири беа номинирани за престижната награда „Греми“.

femi_kuti

Filarmonia e Maqedonisë, Femi Kuti dhe Emin Xhijan me koncert në Beograd

Orkestra e Filarmonisë së Maqedonisë, ylli afrikan Femi Kuti dhe Emin xhijan si dirigjent, sot (13 shtator) duke filluar prej orës 20, do të mbajnë koncert në Beograd në qiell të hapur, në ambientin e shkëlqyer të Kalimegdanit...

Ky projekt grandioz si premierë u mbajt në Shkup me titullin “Filarmonia në qiell të hapur” më 7 qershor në Parkun e Qytetit para 15 mijë vizitorëve.

Artisti nigerian u muzikës Femi Kuti performon me bendin e tij “Possitive force” por për publikun e Beogradit, si dhe për publikun botëror, risi është bashkëpunimi i tij me orkestrën simfonike, ku për aranzhmanin e kompozimeve u kujdes Emin Xhijan. Edhe në koncertin në Beograd do të jepen hitet më të mëdha të Femi Kutit që gjendjen në nëntë albumet e tij të publikuara  prej të cilave katër ishin dominuar për çmimin prestigjioz “Gremi”.

femi_kuti

Повеќе...

Изложба на Стефан Шашков во Демир Хисар

Вo Домот на културата „Илинден“ во Демир Хисар вечер (13 септември) во 20 часот ќе биде отворена изложба на циклусот фотографии насловен „Има една земја“ на визуелниот уметник Стефан Шашков во рамките на манифестацијата Демир Хисар – град на културата во 2018 година...

На изложбата ќе бидат прикажани 50 фотографии работени во околината на Демир Хисар. Тематската определба варира и се состои од претстави на цветови и амбиентални пејзaжи претставени во различни годишни периоди. 

__

Повеќе...

Ekspozitë e Stefan Shashkovit në Demir Hisar

Në shtëpinë e Kulturës “Ilinden” në Demir Hisat sonte (13 shtator) në orën 20 do të hapet ekspozita e ciklit të fotografive e titulluar “Ka një vend” e artistit vizual Stefan Shashkov, në kuadër të manifestimit Demir Hisari – Qyteti i kulturës në vitin 2018...

 Në këtë ekspozitë do të prezantohen 50 fotografi të punuara në rrethin e Demir Hisarit. Përcaktimi tematik përbëhet prej prezantimit të luleve dhe peisazheve ambientale të shfaqura në periudha të ndryshme brenda vitit.

__

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија