Соопштенија

„Франкенштајн“ на Драмски театар вечер на „Скопско лето“

Dramski_teatar

Идејата на претставата е дали е можно современиот човек да си одговори на прашањето: Кој сум јас?, да ја осознае смислата на животот, да ја запознае љубовта и да ја препознае смртта ...

Повеќе...

Петнаесетто издание на фестивалот „Актерот на Европа“

Akterot_na_Evropa

По повод 15-годишнината на фестивалот, ректорот на Универзитетот за аудиовизуелни уметности Јордан Плевнеш и ректорот на Националниот универзитет за филм и театар од Букурешт Николае Мандеа ќе потпишат меморандум за соработка ...

Повеќе...

Со „Сон на летната ноќ“ затворен 5.„Битола Шекспир фестивал“

Bitola_Sekspir_festival_zatvorane

Годинашното фестивалско издание понуди програма од 12 претстави од кои, половината беа од домашни театри, а половината од странски. Првпат беа реализирани гостувањa од Романија, Словачка и Казахстан, а веќе традиционално се прикажаа претстави од Русија и САД ...

Повеќе...

„Отело“ на Турскиот театар од Скопје освои награда на 44. „Инфант“

Turski_teatar_Otelo

Претставата „Отело“ на иновативен начин преточува едно класично дело во театарски експеримент. Најважниот сегмент на претставата е употребата на водата, која од успешно сценографско решение се издигнува до повеќеслојна симболика, ефектен режиски пристап, ја стимулира актерската експресивност и воспоставува комуникација со публиката ...

Повеќе...

СООПШТЕНИЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЗА СОСТОЈБАТА ВО Н.У МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА

Поранешната влада направи огромни штети во културата во целина, но сепак најголема и непоправлива е штетата која е направена на културното наследство. Оштетувањата во просторијата на галеријата на икони на Музејот на Македонија, направени на 09. 03. 2017 со паѓање на дел од таванскиот дел и несоодветното реагирање во временски рок од повеќе од три месеци од страна на раководството на Музејот на Македонија, е скандал од невидени размери.

MUZEJ3

Повеќе...

Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. „Струшки вечери на поезијата“

Struski_veceri_na_poezijata

Покрај учесниците од странство, во програмата ќе учествуваат и македонските поети во разни својства. Како учесници поети ќе бидат поканети и сите досегашни добитници на наградата „Браќа Миладиновци“. Годинава се одбележуваат 55 години од востановувањето на оваа награда во 1963 година ...

Повеќе...

Јубилејно издание на „Види музика , слушни слика , добиј книга“

nova_fotka_1

На јубилејниот, десетти спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“, Македонска филхармонија пред многубројната публика изведе дел од хитовите на една од највлијателните музички групи на сите времиња „Пинк Флојд“ ...

Повеќе...

Средба Банов - Алаѓозовски во Софија: Интензивирање на традиционално добрата соработка

Poseta_Bugarija

На средбата беше посочено дека соработката во областа на културата има традиционален карактер и е регулирана со Спогодбата за културна соработка меѓу Владите на двете земји од мај 2000 година, како и со Програмите меѓу двете Министерства, кои се потпишуваат на три години. Во тој контекст, министрите за  култура најавија дека најновата програма за соработка во областа на културата за периодот 2017 – 2019 година ќе се потпише во текот на есента ...

Повеќе...

Почна петтото издание на „Битола Шекспир фестивал“

Bitola_Sekspir_festival_1

Во рамките на годинашното издание на „Битола Шекспир фестивал“, предвидени се гостувања на шест реномирани театарски куќи од Бугарија, Русија, Казахстан, Романија, Словачка и САД, како и шест претстави на театарски куќи од Република Македонија ...

Повеќе...

Гран при за претставата „Животот е прекрасен" на 41-то издание „Денови на сатира Фадил Хаџиќ"

Големиот фестивал „Денови на сатирата Фадил Хаџиќ“ на кој оваа година учествуваа најдобрите 15 комедиографски и сатирични дела од хрватската театарска продукција како и истакнати продукции од Словенија, Германија, Македонија, Србија и Црна Гора, вчеравечер на 21 јуни со доделувањето на наградите „Вечерен лист" беше затворен ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија