Соопштенија

Отворена литературната манифестација „Илинден 2011“

01-Ilinden-320На манифестацијата беа доделени и повелбите за постигнати високи литературни вредности.

Повеќе...

„Македонија во чест на свети Кирил"

rim__06_320Оваа година пред италијанската и светската јавност во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил" во Рим македонските културни вредности беа презентирани преку две интересни културни содржини.

Повеќе...

Регионална работилница за креативно пишување, преведување и говорење „Новиот имиџ на Балканот“

rabotilnica_1_aЗначењето на културната разноликост и хармонијата меѓу различните културни идентитети беа главна тема на регионалната работилница за креативно пишување, преведување и говорење на тема „Новиот имиџ на Балканот", која се одржа викендов. На работилницата со која беше одбележан и 21 мај - Светскиот ден на културната разноликост за дијалог и развој, се обрати министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Повеќе...

Во штипскиот Музеј отворена етнолошка поставка

Stip_muzej_1_320Министерката за култура, Елизабета Канчевска-Милевска вчера во Штип ја отвори етнолошката поставка во Заводот за заштита на споменици и Музеј на град-Штип.

Повеќе...

По повод Меѓународниот ден на музеите, денеска во Музејот на Македонија беше отворена постојаната поставка насловена „Македонија 1918-1940“

Muzej_8_320Преку карти, документи, фотографии, весници и други изданија, автентични предмети, уметнички дела и друг музејски материјал се претставени повеќе аспекти на македонската историја.

Повеќе...

Министерката за култура денеска во Турција ја прими престижната меѓународна награда „Златен чинар“

KOCAELI3bОваа значајна меѓународна награда, која за првпат ја добива министер за култура од друга држава, ја доделува Комитетот на престижната  манифестација која се одржува по петти пат во општината Коџаели, Република Турција.

Повеќе...

Инфо-ден: Програма Култура 2007-2013 на ЕУ

  

Инфо-ден: Програма Култура 2007-2013 на ЕУ


Logo_CCPaВе известуваме дека во организација на Одделението Културно-контактна точка (ККТ) при Министерството за култура на Република Македонија на 16 мај 2011 година со почеток во 10 часот во ЕУ Инфо- центарот во Скопје ќе се одржи Инфо-ден посветен на програмата Култура 2007–2013. Настанот ќе се реализира во соработка со ККТ на Република Турција, Делегацијата на ЕУ во Скопје (ЕУ Инфо-центарот), Музејот на модерна уметност во Истанбул и Коалицијата за одржлив развој   (КОР) од Скопје.

 

Програмата за настанот може да ја преземете од веб-страницата:

www.ccp-macedonia.gov.mk

Изложба на Факултетот за ликовни уметности по повод „110 години од раѓањето на Лазар Личеноски и 100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски“

Flu_1_320Во Чифте амам, изложба на студентите од трета и четврта година од Факултетот за ликовни уметности посветена на големиот јубилеј „110 години од раѓањето на Лазар Личеноски и 100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски“.

Повеќе...

Со премиерната изведба на „Дон Џовани" отворени 39. Мајски оперски вечери

03_MOB_320Мајските оперски вечери со години се, без сомнение, културен настан од највисок ранг, своевиден форум и отворена сцена на светската културна уметничка елита 

Повеќе...

Интернационалниот фестивал на монодрама, по 13 пат се одржува во Битола

02_Bitola_320Освен актерите од Македонија, на трите сцени во Битола со свои монодрамски остварувања ќе настапат и актери од Албанија, Германија, Бугарија, Израел, Велика Британија, Косово, Украина, Хрватска и Босна и Херцеговина.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија