Соопштенија

Средба на министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, со генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова

03a_sredba_Elizabeta_Kanceska-Milevska_-_Bokova320

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, во седиштето на УНЕСКО во Париз, синоќа оствари работна средба со генералниот директор на оваа меѓународна организација, Ирина Бокова ...

Повеќе...

Министерката за култура во работна посета на Франција

Предвидено е министерката за култура да оствари работни средби со генералниот директор на оваа меѓународна организација, Ирина Бокова, и со министерката за култура на Република Франција, Орели Филипети ...

Повеќе...

Започнаа истрaжувањата на праисториската населба Орловица

04_Orlovica320Започнаа годинашните археолошки истражувања на праисториската населба Орловица, кај село Ракотици, Скопско, проект предвиден со Годишната програма за заштита на културното наследство на Министерството за култура

Повеќе...

Во Прилеп отворено ново кино со дигитална опрема

01_digit_kino_vo_Prilep320Реализацијата на овој проект на Министерството за култура е голем придонес за развивање на филмската култура во Македонија

Повеќе...

Македонското издаваштво на Саемот на книгата во Истанбул

Со финансиска поддршка од Министерството за култура,  македонската книжевност и македонското издаваштво се претставени на 32-то издание на Саемот на книгата во Истанбул

Повеќе...

Отворена првата сувенирница во Битола

03_suvenirnica-320okДосегашните анализи на Министерството за култура покажуваат дека со поставувањето на вакви објекти, значително се подобрува и се збогатува туристичката понуда

Повеќе...

Интензивна промоција на локалитетот Татиќев Камен во село Кокино

07_Kokino-320Локалитетот Кокино интензивно ќе се промовира, а надлежните институции ќе направат програма и акциски план, најави денеска министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска при посетата на локалитетот Татиќев Камен ...

Повеќе...

Министерката за култура во работна посета на Кичево

01_Kicevo-320Фасадата е со специфична орнаментика, која може да се види во горниот венец на зградата, а aктивностите за нејзина обнова се одвиваат интензивно и се очекува да бидат завршени до крајот на годинава

Повеќе...

Заврши конзервацијата и реставрацијата на Саат-кулата во Гостивар

010_saat_kula_Gostivar-320Министерката за култура најави и нови проекти, меѓу кои и реставрацијата на фрескоживописот на соборниот храм „Пресвета Богородица“ ...

Повеќе...

Промовирана двојазичната монографија „Прекрасна Македонија“

06_cudesna_Makedonija-320Изданието е дополнето и со мултимедијално ДВД со 52-минутен филм составен од подвижни слики што го презентираат најубавото од Македонија ...

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија