Соопштенија

Започна снимањето на филмот „Балканот не е мртов“

balkanot-ne-e-mrtov1-320Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска вчера (28 мај 2011 г.) ја посети екипата која од 24 мај во две хали на Скопскиот саем, кои се адаптирани во студија, започна да го снима филмот „Балканот не е мртов“, по текст на Дејан Дуковски и во режија на Александар Поповски.

Повеќе...

Промоција на фотомонографија за Спомен–куќата на Мајка Тереза

02_fotomonografija-320Денеска пред „Спомен–куќата на Мајка Тереза“ беше промовирана фотомонографија во која се содржани фотографии, цитати, текстови, како и говори од свеченото отворање на Спомен куќата на Мајка Тереза.

Повеќе...

Ќе се реконструира зградата на стариот театар во Струмица

Министерството за култура на Република Македонија и Регионалниот завод за заштита на спомениците на културата и Музеј во Струмица покренаа заедничка иницијатива за реконструкција на зградата на стариот струмички театар.

Повеќе...

Отворена литературната манифестација „Илинден 2011“

01-Ilinden-320На манифестацијата беа доделени и повелбите за постигнати високи литературни вредности.

Повеќе...

„Македонија во чест на свети Кирил"

rim__06_320Оваа година пред италијанската и светската јавност во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил" во Рим македонските културни вредности беа презентирани преку две интересни културни содржини.

Повеќе...

Регионална работилница за креативно пишување, преведување и говорење „Новиот имиџ на Балканот“

rabotilnica_1_aЗначењето на културната разноликост и хармонијата меѓу различните културни идентитети беа главна тема на регионалната работилница за креативно пишување, преведување и говорење на тема „Новиот имиџ на Балканот", која се одржа викендов. На работилницата со која беше одбележан и 21 мај - Светскиот ден на културната разноликост за дијалог и развој, се обрати министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Повеќе...

Во штипскиот Музеј отворена етнолошка поставка

Stip_muzej_1_320Министерката за култура, Елизабета Канчевска-Милевска вчера во Штип ја отвори етнолошката поставка во Заводот за заштита на споменици и Музеј на град-Штип.

Повеќе...

По повод Меѓународниот ден на музеите, денеска во Музејот на Македонија беше отворена постојаната поставка насловена „Македонија 1918-1940“

Muzej_8_320Преку карти, документи, фотографии, весници и други изданија, автентични предмети, уметнички дела и друг музејски материјал се претставени повеќе аспекти на македонската историја.

Повеќе...

Министерката за култура денеска во Турција ја прими престижната меѓународна награда „Златен чинар“

KOCAELI3bОваа значајна меѓународна награда, која за првпат ја добива министер за култура од друга држава, ја доделува Комитетот на престижната  манифестација која се одржува по петти пат во општината Коџаели, Република Турција.

Повеќе...

Инфо-ден: Програма Култура 2007-2013 на ЕУ

  

Инфо-ден: Програма Култура 2007-2013 на ЕУ


Logo_CCPaВе известуваме дека во организација на Одделението Културно-контактна точка (ККТ) при Министерството за култура на Република Македонија на 16 мај 2011 година со почеток во 10 часот во ЕУ Инфо- центарот во Скопје ќе се одржи Инфо-ден посветен на програмата Култура 2007–2013. Настанот ќе се реализира во соработка со ККТ на Република Турција, Делегацијата на ЕУ во Скопје (ЕУ Инфо-центарот), Музејот на модерна уметност во Истанбул и Коалицијата за одржлив развој   (КОР) од Скопје.

 

Програмата за настанот може да ја преземете од веб-страницата:

www.ccp-macedonia.gov.mk

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија