Соопштенија

Реализирани повеќе проекти во Центарот за култура во Дебар

debar_340Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, заедно со државниот секретар во Министерството за култура Музафер Бислими, денеска престојуваше во Дебар каде што оствари работна средба со градоначалникот Ружди Лата. На средбата беше  нагласена важноста од соработката меѓу централната и локалната власт преку реализација на повеќе проекти од областа на културата, во насока на унапредување на локалниот културен развој.

Повеќе...

Министерката за култура во работна посета на Штип и на археолошкиот локалитет „Баргала“

05_Stip-320Министерката за култура го изрази своето задоволство од досегашниот тек на реализацијата на проектите поддржани во рамките на Годишната програма

Повеќе...

Есма Реџепова-Теодосиевска ја доби титулата национален уметник

Комисијата за утврдување предлог за национален уметник, по разгледувањето на пристигнатите предлози одлучи дека реномираниот естраден уметник со богата повеќедецениска светска кариера, Есма Реџепова-Теодосиевска ги исполнува критериумите утврдени со Законот за националниот уметник

Повеќе...

Откуп на ликовни дела со кои ќе се збогатат музејските збирки на институциите од областа на културата

01_otkup-320Во изминатиот период беа направени повеќе анализи на  состојбите во дејноста, беа консултирани повеќе истакнати уметници, историчари и теоретичари на уметноста, кустоси на ликовните збирки во најзначајните институции и нивните директори...

Повеќе...

Можности за продлабочување на соработката во областа на филмската дејност меѓу Македонија и Франција

03_Franc_poseta-320Mинистерката за култура оствари средба со Натали Стриф, одговорна за Фондот за помош на светскиот филм во рамките на Францускиот институт во Париз

Повеќе...

Реконструирана киносалата во Пробиштип

probistip_340Mинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска престојуваше во работна посета на Пробиштип и заедно со градоначалникот на оваа општина, Тони Тоневски, ја посети киносалата при Домот на културата каде што во изминатиот период заврши реконструкцијата на надворешноста на објектот, како и на покривната конструкција. Внатрешноста на киносалата, која е на две нивоа и е со капацитет од околу 500 седишта, е во функција и треба ентериерно да биде преуредена во текот на годинава како втора фаза од проектот.

Повеќе...

Шесто издание на Фестивалот на францускиот филм

01_fran_film_-320Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и амбасадорката на Република Франција во Република Македонија, Лоренс Оер, денеска на прес-конференција го најавија шестото издание на Фестивалот на францускиот филм што почнува утревечер во киното „Синеплекс“ со проекцијата на филмот „Камиј повторува“ од Ноеми Лвовски

Повеќе...

Дводневен форум на тема „Искуствата од европските земји во развојот на креативните индустрии“

Ве известуваме дека утре (25.6.2013 година) во 10 часот во конференциската сала во Музејот на македонската борба ќе започне дводневен форум на тема „Искуствата од европските земји во развојот на креативните индустрии“.

На настанот, кој Министерството за култура го организира во соработка со Британскиот совет, експерти од неколку eвропски држави ќе споделат знаења, искуства и примери на добра практика со непосредните чинители кои ги создаваат креативните индустрии и придонесуваат за нивниот развојот во Република Македонија.

Гости-говорници се: Џон Њубигин, претседавач на Креативна Англија од Обединетото Кралство; Рагнар Сил, претседавач на работната група за културни и креативни индустрии при Европската Унија и потсекретар за уметност во Министерството за култура на Естонија; Ентони Атард, проектен координатор на ЕУ во Центарот за креативност „Св Кавалир“ во Малта; Тина Пездирц Нограшек од Регионалната агенција за развој на Љубљана и м-р Билјана Прентоска од Министерството за култура на Република Македонија.

Во рамките на вториот ден од одржувањето на форумот, на 26 јуни, гостите ќе работат со локални претставници од културниот и од деловниот сектор во работи групи и ќе ги споделат своите согледувања и предлози за натамошно унапредување на креативните индустрии во нашата земја. Предвидено е настанот да заврши со усвојување заклучоци кои ќе може да се вградат и да се спроведат во политиките за развој на креативните индустрии во Република Македонија.

ДНЕВЕН РЕД - pdf

ЛИСТА НА ГОВОРНИЦИ - pdf

Mинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска престојуваше во работна посета на Охрид

poseta-ohridskoletoMинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска престојуваше во работна посета на Охрид каде што се сретна со директорите на националните установи од областа на културата во овој град, како и со градоначалникот на општина Охрид, Никола Бакрачески.

На средбата се разговараше за сите проекти кои во изминатиот период, со поддршка на Владата на РМ, беа реализирани во Охрид, но и за интензивирање на активностите во наредниот период.

Повеќе...

Министерката за култура се сретна со турските експерти кои работат на дигитализација на ориенталната збирка во НУБ „Св. Климент Охридски“

nub-340Mинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари работна посета на Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ каде што се сретна со турските експерти кои вчера го започнаа процесот на дигитализација на ориенталната збирка на ракописи и ретки книги, проект што го реализираат Националната библиотека и Институтот „Јунус Емре“ како резултат на неодамна потпишаниот протокол за соработка меѓу овие две институции.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија