Соопштенија

Потпишан договор за грант за конзервација и реставрација на фасадната декорација на Шарената џамија во Тетово

Sarena_dzamija20-320Министерката за култура ја поздрави иницијативата на Амбасадата на САД во Скопје за вложување средства за реставрација на фасадата на овој објект и рече дека новиот грант е десетти по ред и претставува крунисување на еднодецениската плодна соработка меѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави на полето на заштитата на културното наследство

Повеќе...

Формирана нова национална установа - Театар „Комедија“

teatar-komedija1-a-320Формирањето на оваа институција е во контекст на заложбите на Министерството за култура за поразновидна театарска понуда за граѓаните

Повеќе...

Промовирана едицијата „130 тома македонска книжевност“на англиски јазик

manu1-320Со преведените дела е опфатена книжевна продукција од сите родови и жанрови, во период од илјада години - од текстовите на просветителите Климент и Наум до современи македонски автори и писатели од другите заедници кои живеат и творат во Македонија

Повеќе...

Отворена изложбата „Нематеријалното културно наследство на Хрватска на списокот на УНЕСКО”

Hr-izlozba5-320Во Музејот на Македонија денеска беше отворена изложбата „Нематеријалното културно наследство на Хрватска на списокот на УНЕСКО” на авторката Ирис Бискупиќ-Башиќ од Етнографскиот музеј во Загреб

Повеќе...

Изложбата „Фрагменти – македонска ликовна сцена 1991-2011” е дел од програмата за одбележување на 20 години независна и суверена Република Македонија

msu-1-320Изложбата во МСУ „Фрагменти“ претставува преглед на домашната ликовна сцена кој е претставен преку 37 дела од 40 автори од различни генерации

Повеќе...

Изложба на досега неизложени дела од Лазар Личеноски

Licenoski-2-320aМинистерот за култура Елизабета Канческа-Милевска вчера во Даут-пашин амам ја отвори изложбата на досега неизложени дела од доајенот на македонската современа ликовна уметност, Лазар Личеноски

Повеќе...

Mакедонскиот пијанист Симон Трпчески-национален уметник за 2011 година

simon_trpceski2a-320Во согласност со Законот за национален уметник на Република Македонија, во законски предвидениот рок, во април оваа година, до Министерството за култура пристигна само една иницијатива за доделување на титулата за национален уметник, од страна Здружението на граѓани „КултурОп“-Скопје за македонскиот пијанист Симон Трпчески.

Повеќе...

Соопштена програмата за централното одбележување 20 години независност

sept3l-320„20 години државност - 20 години независна Македонија - заедно под едно сонце” е мото на свеченоста со која на 8 Септември во центарот на Скопје ќе бидат одбележани две децении од прогласувањето самостојност

Повеќе...

Отворен Градскиот музеј во Крива Паланка

Kr_Pal1-320Во Крива Паланка свечено пуштен во употреба Градскиот музеј

Повеќе...

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во Охрид оствари билатерална средба со генералниот директор на УНЕСКО

Ohrid3-8-8-2011-320Министерот за култура и претседател на Националната комисија на УНЕСКО, во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид оствари билатерална средба со генералниот директор на УНЕСКО

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија