Kuratorja e njohur botërore, Bashak Shenova sonte në MAB

Sonte (5 dhjetor) në orën 20, në Muzeun e Arteve Bashkëkohore në Shkup do të zhvillohet prezantimi dhe biseda me kuratoren dhe teoricienten turke me renome botërore, Bashak Shenova...

pres_tu_eegzit


Vizita e Shenovës është pjesë e programit të sivjetshëm të hapësirë projektuese “Press To Exit” me titull “Format e padisiplinuara të dijes” në kuadër të serisë “Ligjërata, prezantime dhe ekspozita” dhe Simpoziumi ndërkombëtar “Shkëmbimet kuratoriale 7: ndërtimi i komuniteteve urbane”.

Shenova ka qenë kuratore e pavijonit turk të Bienalen së 53-të të Venecias, ndërsa ishte kuratore edhe e Pavijonit maqedonas të Bienales së 56-të të Venecias, prezantuar me projektin “Ne të gjithë jemi vetëm në këtë” të Hristina Ivanoskës dhe Jane Çallovskit.

Këto programe janë organizuar në partneritet me Muzeun e Arteve Bashkëkohore në Shkup dhe “Kontrapunkt” – Shkup, ndërsa janë përkrahur nga Ministria e Kulturës е Republikës së Maqedonisë.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia