Ansambli i Prilepit për “Pozat e dashurisë së historisë” është shpërblyer për lojë kolektive në Nikshiq

Teatri “Vojdan Çernodrinski” nga Prilepi me shfaqjen “ Pozat e dashurisë së historisë” („Figurae, veneris, historiae“) të Goran Stefanovskit, në regji të Natasha Popllavskës, ka fituar çmimin për lojë kolektive të aktorëve në Festivalin që përfundoi mbrëmë, që u mbajt në Nikshiq...

PRILEP_SLIKA


Në konkurrencën e aktorëve nga gjashtë shfaqjet, ekipi i Prilepit fitoi edhe çmim për rolin dytësor (femër) për Aneta Naumovski dhe çmim për rolin dytësor (mashkull) Zoran Ivanoski.

Në mbylljen e Festivalit, regjisorja Natasha Popllavska deklaroi se është e lumtur dhe e pikëlluar në të njëjtën kohë që këtë lajm nuk mund ta ndajë me profesorin dhe mikun e saj, Goran Stefanovski – të cilin këtë e kishte tekstin e fundit.

Stefanovski ndërroi jetë më 27 nëntor.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia