Дуња Иванова и Исмет Вејсели на второто издание на Балканскиот фестивал на современа музика во Тирана

Во концертната сала на Универзитетот за уметност во Тирана денеска (8 ноември), во рамките на второто издание на Балканскиот фестивал на современа музика, пијанистката Дуња Иванова и тенорот Исмет Вејсели ќе одржат целовечерен концерт...

dunja_ivanova.JPG_

На програмата се дела од современи музички автори: Најман, Сакамото, Еинауди, Глас, Бан, Димушевски, Петровски, Сати, Пуланк, Шенберг, Толе и Сина.

Целта на настанот, организиран од Здружението на албански композитори, е да ги препознае соработката меѓу музичарите од Балканот и развојот на современата музика во регионот. На овој фестивал, балканските земји ќе бидат промотори на современата музика преку реализација на пет концерти на кои, покрај македонските претставници, ќе настапат и музички уметници од Италија, Словенија и од Албанија. 

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia