Во МОБ изведба на операта „Кавалерија рустикана“

На сцената на Македонската опера и балет вечер (10 октомври) ќе биде изведена операта „Кавалерија рустикана“ од италијанскиот композитор Пјетро Маскањи ...

Kavalerija_Rustikana_1

Во режија на гостинот од Италија Џандоменико Вакари и под диригентската палка на Иван Еминовиќ, во изведбата ќе учествуваат солистите Павлина Новакова, Зоран Сотиров, Ристе Велков, Николина Јаневска и Марика Поповиќ.  Ќе учествуваат хорот и оркестарот на МОБ.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia