Вечерен танц на куклите – Вечер на сериозна музика

Здружението „Етно ризница” од Куманово утре (10 октомври) во 19 часот на локалитетот Камени кукли,  кај село Куклица (Кратовско), организира вечер на сериозна музика „Вечерен танц на куклите“ ...

vecer-tanc-na-kuklite-715x400

Во интерпретација на „Трио колегиум“, кое го сочинуваат Александра Коцевска – мецосопран, Глигор Гелебешев – пијано и Менка Богоевска – виолина, публиката ќе може да слушне дела од Жорж Бизе, Петар Илич Чајковски, Франц Шуберт и други.

Настанот е поддржан од Министерството за култура во рамките на  проектот „Нов културен бран 2018”.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia