Државниот секретар Азири се сретна со професорот Мифтар Мемети

Денеска  (13.9.2018 г.) државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири,беше домаќин на професорот по ликовна уметност Мифтар Мемети од Универзитетот во Тетово, придружуван од други колеги сликари...

550VJETORI

На состанокот, секретарот Азири му честиташе на професорот Мемети, кој заедно со уште 30 други уметници ќе го изработи џиновскиот портрет на албанскиот национален херој Ѓерѓ Кастриот-Скендербег.

Овој портрет ќе биде изложен по повод одбележувањето на 550-годишнината од смртта на Скендербег што, како манифестација, е поддржано од Министерството за култура на Република Македонија.

Секретарот Азири им честиташе на професорот и на сите професионални сликари кои ќе бидат вклучени во реализацијата на овој голем проект за да го дадат својот придонес.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia