Filarmonia e Maqedonisë, Femi Kuti dhe Emin Xhijan me koncert në Beograd

Orkestra e Filarmonisë së Maqedonisë, ylli afrikan Femi Kuti dhe Emin xhijan si dirigjent, sot (13 shtator) duke filluar prej orës 20, do të mbajnë koncert në Beograd në qiell të hapur, në ambientin e shkëlqyer të Kalimegdanit...

Ky projekt grandioz si premierë u mbajt në Shkup me titullin “Filarmonia në qiell të hapur” më 7 qershor në Parkun e Qytetit para 15 mijë vizitorëve.

Artisti nigerian u muzikës Femi Kuti performon me bendin e tij “Possitive force” por për publikun e Beogradit, si dhe për publikun botëror, risi është bashkëpunimi i tij me orkestrën simfonike, ku për aranzhmanin e kompozimeve u kujdes Emin Xhijan. Edhe në koncertin në Beograd do të jepen hitet më të mëdha të Femi Kutit që gjendjen në nëntë albumet e tij të publikuara  prej të cilave katër ishin dominuar për çmimin prestigjioz “Gremi”.

femi_kuti

 

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia