„Лебедово езеро“ гостува во Пловдив

                

„Лебедово езеро“ гостува во Пловдив

На 13 и 14 септември во Пловдив, Република Бугарија, во рамките на фестивалот „Опера опен“, ќе биде изведена балетската класика на П. И. Чајковски „Лебедово езеро“ со гости солисти од театарот Бољшој, кои ќе настапат со балетскиот ансамбл на Македонската опера и балет. Диригент е Бисера Чадловска.

Претставата беше закажана за 26 јуни, меѓутоа поради временските услови е презакажана за 13 септември. Поради големиот интерес, закажана е уште една претстава која ќе биде изведена на 14 септември.

lebedovo

 

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia