Ликовна работилница „Преспански ликовни мотиви“ во Претор

Во Претор вчера и денеска (12 и 13 септември) се одржува дводневна ликовна работилница насловена „Преспански ликовни мотиви“...

Денешниот ден на работилницата, која е во организација на Домот на културата „Драги Тозија“ од Ресен и на која учествуваат триесетина ликовни уметници аматери од Преспанскиот Регион, е посветен на делата на македонскиот ликовен уметник Владимир Темков.

 Создадените уметнички фотографии ќе бидат претставени пред ресенската публика на изложбата која ќе биде отворена на 26 септември.

Работилницата се одржува во рамките на одбележувањето на два значајни јубилеи, 8 Септември - Денот на независноста на Република Македонија и 11 Септември - Денот на ослободувањето на Ресен и Преспа. 

dom-na-kultura-dragi-tozija

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia