Богат музички викенд на Охридско лето

Музичката програма на „Охридско лето“ за викендов  (11 и 12 август) нуди  концерт на Жана Марчинска на виолончело и Гана Гусиева на пијано од  Украина. На програмата се дела од Лисенко, Равел, Барбер, Пјацола, Шопен и Силвестров ...

Oh_leto_1

Посебно доживување за пошироката фестивалска публика, ќе биде и концертот на „Амира трио“, групата која изведува песни од традиционалниот мелос на овие простори на посебнен, уникатен уметнички начин. Триото кое го предводи вокалистката Амира Медуњанин го сочинуваат и Анте Гело - гитара и Звонимир Шестак  на контрабас. 

Oh_leto_2

Концертите ќе се одржат на сцената во предворјето на катедралната црква „Света Софија“, со почеток во редовниот фестивалски термин од 21 часот.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia