„Физика на тагата“ премиера на Кумановски театар

На сцената на Кумановскиот театар  денеска,  6 јули,  со почеток во 20 часот премиерно ќе биде  изведена  претставата „Физика на тагата“ работена според романот на бугарскиот писател Георги Господинов,а во режија на Милош Б. Андоновски ...

Fizika_na_tagata_vo_Kumanovo

Во претставата играат Горан Илиќ, Марко Трајковиќ, Јасмина Василева, Александра Пешевска, Кети Дончевска Илиќ, Нина Максимова и Симона Димковска.  Драматизацијата е на Ивана Нелковска, костимите се на Марта Дуфне, а сценографијата и плакатот ги изработи Наташа Вчкова.

По премиерната изведба, „Физика на тагата“ ќе биде изведена и наредните три дена, односно на 7-ми, 8-ми и 9 јули, со почеток во 20 часот.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia