Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

МТФ „Војдан Чернодрински“ ќе трае до 16 јуни, а на завршната вечер во чест на наградените Македонската опера и балет ќе го изведе мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески. Поради голем интерес, најавени се две изведби на мјузиклот ...

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир во изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На отворањето на фестивалот, на кое ќе присуствува министерот за култура Роберт Алаѓозовски,  ќе биде врачена и наградата за животно дело - оваа година на Митко Маџунков. 

Во официјалната селекција во трка за награди годинава се уште 11 претстави: „Figurae Veneris Historiae“ (Љубовни пози на историјата) на Прилепскиот театар; „Злосторство и казна“ на Битолскиот театар; „Трудна приказна“ на Театар Комедија од Скопје; „Плавиот-кучето“ на Албански театар-Скопје; „Хај-фај“ на Кумановскиот театар;  „Лазаревото писмо“ на Штипскиот театар; „Отело“ на Турски театар-Скопје;  „Џон Габриел Боркман“ на Струмичкиот театар; „Копање“ на Македонскиот народен театар; „Аналфабет“ на Охридскиот театар и претставата „Ана Комнена“ на Велешкиот театар. 

Според селекторот и претседател на Советот на Фестивалот Петар Темелковски,  МТФ годинава има богата програма во која заедно со 12-те претстави од официјалната програма ќе понуди вкупно 20 претстави. 

- Уверен сум дека публиката ќе ужива во сите фестивалски вечери. Има разновидна програма. Се потрудив како селектор да го изберам најдоброто што го создале македонските театарски куќи меѓу двата фестивала. Секој ден од 19.30, од 22 часот и по полноќ ќе има претстави и ја очекуваме публиката која знае да ги цени достигнувањата на ансамблите во македонските театри, рече Темелковски на прес-конференција. 

Пред свеченото отворање на Фестивалот, во 19.30 часот во ликовната галерија на Домот на културата „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата“ од Стефан Хаџиниколов, а во изложбениот салон на Домот на културата ќе се отвори и изложбата на дела на Друштвото на ликовните уметници од Битола.

МТФ „Војдан Чернодрински“ ќе трае до 16 јуни, а на завршната вечер во чест на наградените Македонската опера и балет ќе го изведе мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески. Поради голем интерес, најавени се две изведби на мјузиклот.

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia