Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција

DSC_0005

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ денеска оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција и поранешен министер за култура и туризам на оваа земја ...

DSC_0014

На средбата, на која беа присутни и пратеникот од Турскиот парламент Мтин Ѓундогду и амбасадорот на Турција во Република Македонија Тулин Еркал Кара, стана збор за досегашните односи во областа на културата меѓу двете земји, но и за можностите за нивно интензивирање во иднина.

Соговорниците на средбата оценија дека Република Македонија и Република Турција негуваат исклучително добри односи во областа на културата каде што се реализираат многубројни проекти и активности од сите дејности, но и во сите општествени сфери. Соговорниците се согласија дека мирот, просперитетот и стабилноста се исклучителни важни и за двете земји и за целиот регион.


kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia