Министерката за култура го проследи велигденскиот концерт на „Танец“

Tanec_7-001

„Танец", освен во Скопје, овој месец ќе има свои настапи и низ другите градови во земјава ...

Со аплауз беше поздравен настапот на Ансамблот за народни игри и песни „Taнeц“ кој синоќа во Македонскиот народен театар одржа традиционален велигденски концерт. На концертот, на кој присуствуваше и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, беа изведени ора од богатата етнокореолошка традиција.

Tanec_1-001

„Танец", освен во Скопје, овој месец ќе има свои настапи и низ другите градови во земјава. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по повод големиот христијански празник, концерти ќе одржи и во мај во уште пет градови низ Македонија – Тетово, Гостивар, Ресен, Кочани и Пехчево.

Tanec_5-001

Неодамна „Танец" издаде уште две изданија од „Незаборав", со 10 македонски ора и 28 изворни македонски песни. Директен пренос од концертот вршeше Македонската радио-телевизија.

Tanec_6-001

Tanec_4-001

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia