„Од рождество до воскресение" - концерт на „Танец“

Tanec_1

Неодамна „Танец" издаде уште две изданија од „Незаборав", со 10 македонски ора и 28 изворни македонски песни. Директен пренос од концертот ќе врши Македонската радио-телевизија ...

Традиционален велигденски концерт ќе одржи вечерва „Танец" со почеток во 20 часот во Македонскиот народен театар во Скопје. Ансаблот за македонски народни игри и песни, освен во Скопје, овој месец ќе има свои настапи и низ другите градови во земјава.

Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по повод големиот христијански празник, концерти ќе одржи и во мај во уште пет градови низ Македонија – Тетово, Гостивар, Ресен, Кочани и Пехчево.

Неодамна „Танец" издаде уште две изданија од „Незаборав" со 10 македонски ора и 28 изворни македонски песни. Директен пренос од концертот ќе врши Македонската радио-телевизија.

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk