Традиционален концерт по повод празникот Василица

vasilicarski_koncert_640_-1

Македонската опера и балет традиционално и оваа година го организира концертот Василица, настан кој се одржува со поддршка од Министерството за култура и е еден од најпопуларните меѓу публиката ...

На 12 јануари, со почеток во 20 часот, на сцената на Македонската опера и балет ќе биде изведен традиционалниот Василичарски концерт.

Како и сите изминати години, и оваа година концертот има своја тематика. МОБ оваа година ги слави заборавените традиционални македонски песни, а ќе бидат изведени и најпопуларните македонски традиционални песни. Покрај оркестарот на МОБ, на сцената вокално ќе настапи Андријана Јаневска, а диригент е Бисера Чадловска.

За композициите кои ќе бидат изведени на овој концерт, композиторот Илија Пејовски изработи нови аранжмани, а режисер на концертот е Љупка Јакимовска.

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia