Соопштенија

ДПМ одбележа 70 години постоење

DPM_-_1

На свеченоста присутните ги поздрави претседателот на Друштвото Веле Смилевски, кој истакна дека гласот на писателите е во нивните дела, во илјадниците томови создавани и објавувани во изминатите децении кои остануваат да сведочат преку книжевните вредности ...

Повеќе...

Берово, град на културата за 2017 година

Прогласувањето на Берово за Град на културата за 2017 година ќе придонесе за унапредување на културата во овој регион, како и за негов развој и афирмација воопшто ...

Повеќе...

Министерката Канческа-Милевска во работна посета на Берлин, Сојузна Република Германија

Вечер, во рамките на Берлинскиот филмски фестивал, Канческа-Милевска ќе присуствува на светската премиера на новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар-Митевска во продукција на „Сестри и брат Митевски“. Филмот, кој е македонско-белгиско-словенечка копродукција, ќе биде прикажан во салата „Зоо Паласт“, во рамките на програмата „Панорама“ ...

Повеќе...

Средба на министерката Канческа-Милевска со делегација од државните театри на Турција

Turska_delegacija_640_-1

Повод за посетата е минатонеделната билатерална средба на министрите за култура на Република Македонија и на Република Турција, Елизабета Канческа-Милевска и Наби Авчи, на која, меѓу другото, стана збор и за  интензивирање на изградбата на новиот објект на Турскиот театар - Скопје во која ќе партиципира и турската влада ...

Повеќе...

Музејот Крушево годинава со богата програма

Годинава завршуваат реновирањето и дополнувањето на музејската поставка во „Галеријата на икони“, а за брзо време ќе биде отворен и „Музејот на Илинденското востание“ кој ќе понуди нови документи во музејската поставка ...

Повеќе...

Македонската филхармонија со концерт „Париз те сакам“ по повод Денот на вљубените

Filharmonija_1

Македонската филхармонија на 14 февруари, по повод Денот на вљубените, во 20 часот во Македонската опера и балет ќе одржи концерт насловен „Париз те сакам“. Ќе бидат изведени популарни француски шансони кои ги испеале Едит Пјаф, Ив Монтан, Жо Дасин, Мишел Легранд...

Повеќе...

Џорлев: Изминатата година успешна за „Танец“, годинава многу активности

corlev_640_-1

Изминатата 2016 година беше успешна и квалитетна за НУ Ансамбл за народни игри и песни на Македонија „Танец“, како на домашен, така и на меѓународен план. Имавме 43 домашни настани со 20 000 посетители и 36 меѓународни настани со 39 000 посетители ...

Повеќе...

Пијанистот Арда Мустафаоглу е добитник на прва награда на светски натпревар

pijanist_640_-2

Четиринаесетгодишниот пијанист Арда Мустафаоглу е ученик во ДМБУЦ „Илија Николовски–Луј“ во Скопје. Тој со своите настапи ја пленува македонската публика, но и публиката на многубројните меѓународни натпревари по пијано во Македонија, Србија, Бугарија, Албанија и во Италија на кои има добиено многубројни први награди ...

Повеќе...

„Госпоѓа министерка“ со 150-та изведба на 4 февруари во МНТ

GOSPOGA_MINISTERKA_640_-4

Првата изведба  на „Госпоѓа министерка“ е во 1953 година, потоа во 1965 година, 1977 година и 1983 година. Премиерата во 1965, 1977 и 1983 година е обновувана и режисер на тие постановки бил Димитар Ќостаров, сценограф Бранко Костовски, а Мери Бошкова во сите тие претстави ја игра Живка. На 28 март 2009 година се случува премиерата на „Госпоѓа министерка“ со која МНТ расте и созрева заедно со својата публика ...

Повеќе...

Концерт на светски познатиот пијанист Ричард Клајдерман во Скопје

Ричард Клајдерман има издадено многу албуми со разновидна музика, од мелодии на популарни песни до класични изведби на пијано. Најчесто изведува композиции од Бетовен, Шопен и Моцарт ...

Повеќе...

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија