Прес Најави

Регионална работилница по повод одбележување на Светскиот ден на културната разноликост

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска утре (21.5.2011 година) во 11 часот во хотелот „Континентал“ ќе се обрати на свеченото отворање на меѓународната работилница „Новиот имиџ на Балканот“, во организација на „Разноликост“ - колекција за поезија, фикција и есеј на Меѓународниот ПЕН-центар, а поддржана од фондацијата „Фридрих Еберт“.

Одржувањето на регионалната работилница е во рамките на одбележувањето на 21 мај, Светскиот ден на културната разноликост.

Министерот за одбрана во Битола на министерката за култура Канческа-Милевска свечено ќе и врачи Одлука за доделување на четири објекти

Утре, 13 мај 2011 година во 11 часот во старата касарна „Стеван Наумов-Стив“ во Битола на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска свечено ќе и биде врачена Одлука со која на Министерството за култура му се доделуваат четири објекти во трајна вредност без надомест.  Одлуката ќе и ја врачи министерот за одбрана Зоран Коњановски.

Објектите кои досега беа во сопственост на Министерството за одбрана се во рамките на Споменичната целина Џепане и тие ќе и бидат отстапени на користење на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј –Битола.

Во музејот „Катаријнеконвент“ во Утрехт, Холандија, вечерва ќе биде затворена големата изложба „Ненадмината убавина – икони од Македонија“

Пред холандската јавност во последниве три месеци беше претставен дел од македонскотото културно наследство со исклучително значење. Оваа изложба беше прво комплексно претставување на македонското културно наследство во Холандија, досега најголемо по значење и по обем.

Повеќе...

13-ти Интернационален фестивал на монодрама, Битола 2011

Државниот секретар во Министерството за култура, г. Дарко Стефановски, денеска, 4 мај 2011 година, во 20 часот во Центарот за култура во Битола ќе се обрати на отворањето на 13-от Интернационален фестивал на монодрама,  Битола 2011.

Повеќе...

НУ Кинотека на Македонија, 35 години, чувар на аудиовизуелното богатство на Република Македонија

Утре (29.4.2011 година) во 11 часот во Кинотеката на Македонија свеченост по повод одбележувањето на 35. јубилеј

Повеќе...

Акварели во чест на Љубомир Белогаски

Галерија „Љубомир Белогаски“,  28. 4. 2011 година во 19.30 часот

Повеќе...

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во ловиштето Јасен ќе присуствува на снимање на сцена од филмот „Жената којашто ги избриша солзите“

Министерството за култура организира превоз, тргнувањето е  во 9 часот од пред зградата на Министерството за култура.

Повеќе...

Свечено отворање на годинешната манифестација „Град на културата за 2011 година“

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска утре (16.4.2011 година) во 21 часот во Гевгелија ќе се обрати на свеченото отворање на годинешната манифестација  „Град на културата за 2011 година“.

Повеќе...

„100 акварели за 100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски“

Петок 15 април 2011 година, во 19 часот, во Музејот на град Скопје

Повеќе...

Државниот секретар во Министерството за култура, г. Дарко Стефановски ќе присуствува на пленарен состанок на Советот на министрите за култура на Југоисточна Европа

Државниот секретар во Министерството за култура, г. Дарко Стефановски, на 15 април 2011 година во Букурешт, Романија, ќе присуствува на пленарен состанок на Советот на министрите за култура на Југоисточна Европа во рамките на романското претседавање со Советот.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia