Прес Најави

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска ќе ги посети локалните установи од областа на културата во Кратово

22.6.2011 година (среда), посета на локалните установи од областа на културата во Кратово

Повеќе...

Министерот за култура во посета на националните установи од областа на културата во Охрид

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска утре (16.6.2011 година) ќе ги посети националните установи од областа на културата во Охрид.

Повеќе...

46-то издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“

10 јуни, со почеток во 19 часот

Повеќе...

Седма министерска конференција на УНЕСКО

Ве информираме дека  на 10 јуни 2011 година во Белград, Република Србија ќе се одржи Седмата министерска конференција на УНЕСКО за заштита на културното наследство на земјите од Југоистчна Европа.

Повеќе...

Отворање на манифестација „Рацинови средби“

Вечерва (среда) 8 јуни, во 21 часот во амфитеатарот во Младинскиот парк во Велес.

Повеќе...

Годишна завршна изложба на учениците од ДСУ Лазар Личеноски

Вечерва (вторник) 7 мај, во 19 часот во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам.

Повеќе...

Венециското биенале на уметноста

Република Македонија по деветти пат се претставува на Биеналето за уметноста во Венеција, чија тема годинава е „ИЛУМИнации“.

Повеќе...

Инфо-ден, во соработка со ККТ на Република Бугарија

Ве известуваме дека во организација на одделението Културно- контактна точка (ККТ) при Министерството за култура на Република Македонија на 30 мај 2011 година (понеделник ) во 11.30 часот во ЕУ Инфо-центарот во Скопје ќе се одржи Инфо-ден посветен на програмата „Култура 2007–2013“.

Повеќе...

Министерот за култура на Република Македонија во Струмица

Министерот за култура на Република Македонија, Елизабета Канческа–Милевска, денеска (27.5.2011 година) во 17.30 часот во Струмица ќе го посети објектот на стариот театар во овој град, кој во 2001 година беше опожарен, а годинава, со обезбедени средства од буџетот на Министерството за култура, ќе биде реконструиран.

Во 19 часот и 30 минути, Канческа–Милевска, во НУ ЦК „Антон Панов“ ќе се обрати на свеченото отворање на седмото издание на меѓународниот филмски фестивал „Астерфест“, кој ќе се одржува до 31 мај во Струмица.

Промоцијата на книгата „Спомен-куќа на Мајка Тереза“

Книгата е во издание на НУ „Спомен-куќа на Мајка Тереза“.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia