Новости

Претставување на мултимедијалното издание “Кога тато ќе порасне“ од Дан Оријан во Битола

Во националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ во Битола денес со почеток во 16 часот ќе се промовира мултимедијалното издание “Кога тато ќе порасне“ од израелскиот автор и амбасадор на Израел во Република Македонија, Дан Оријан.

dan_orian_biblioteka_bitola_26_sept_2017

Повеќе...

Премиера на „Дони Дарк“, Театар Комедија промовира и услови за лица со посебни потреби

Вечерва во 20 часот во Театар Комедија премиерно ќе се изведе романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш, во режија на Роберт Ристов. Со оваа изведба, Театарот ја промовира малата сцена на Театар Комедија, а посебен акцент се става и на лицата со попреченост. Прв пат на оваа претстава ќе има титл на текстот за глувонемите лица, а со жолти ленти ќе бидат обележани холовите за лицата со оштетен вид да можат непречено да дојдат до малата сцена. За луѓе со хендикеп се приспособени и шалтерите на билетарницата како и шкафови од гардеробите. На големата сцена, пак, ќе бидат извадени неколку седишта за да се направи простор за инвалидски колички.

doni_dark_tkomedija

Повеќе...

Започна театарскиот фестивал за деца „Малиот принц“ во Штип

Со „Операта на шумските животни” во изведба на Македонската опера и балет, вчеравечер во Штип стартуваше петтото издание на детскиот театарски  фестивал „Малиот принц“.

maliot_princ_fest_shtip

Повеќе...

Новиот културен бран во Лешочкиот Манастир: „Креативни точки“ посветени на литературата и музиката

Заврши третото издание на културно - уметничката манифестација “Креативни точки”  во организација на Центарот за култура и културолошки студии во соработка со женскиот хор „Менада“ од Тетово, која се одржуваше на 22 и 23 септември во Лешочкиот манастир со поддршка на „Новиот културен бран“ и Министерството за култура. “Креативни точки”  годинава главниот акцент го ставија на литературата и музиката.

kreativni_plakat

Повеќе...

Македонија – Србија: Унапредување на одличната соработка

Во рамките на Третиот форум за културна соработка помеѓу Народна Република Кина и земјите на Централна и Источна Европа (16 + 1) што се одржа деновиве во НР Кина, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски вчера оствари билатерална средба со  министерот за култура на Република Србија, Владан Вукосављевиќ.

bilateralka_kina_alagjozovski_minkultura_srbija_23_09_2017

Повеќе...

Новиот културен бран и во Ресен: „Пред уметноста сите сме исти“

Завчера во изложбениот салон „Куќата на Татарчеви“, во организација на Здружението „Хумана Преспа“ од Ресен како дел од Манифестацијата  „Нов културен бран“ на Министерството за култура, се отвори изложбата „Пред уметноста сите сме исти“, на која се изложени уметнички дела на уметници аматери од Ресен меѓу кои и на лица со посебни потреби.  Отворањето на изложбата беше повеќе од успешно и посетено од голем број граѓани на Ресен.  

humana_prespa_3

Повеќе...

Успешно претставување на Македонија и нови договори за соработка на Форумот на Иницијативата 16 + 1 во Кина

Третиот форум за културна соработка помеѓу Народна Република Кина и земјите на Централна и Источна Европа (16 + 1), кој деновиве се одржа во НР Кина, продолжува со успешно претставување на Република Македонија на 11-тиот Саем на културни и креативни индустрии, кој се одржува во рамки на Форумот, како и договори за конкретна понатамошна меѓународна соработка. 

ekspo_kina_foto3_23_sept_2017

Повеќе...

Свечено отворено 38-мото издание на Фестивалот Браќа Манаки

Во Битола вчера се одржа свеченото отворање на 38-мото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кое присуствуваше и заменик-министерот за култура на Република Македонија, Владимир Лазовски.

zamenikminister_Lazovski_otvoranje_manaki_23_09_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Вечерва „Статуафест“ во Гевгелија

Во Гевгелија вечерва, како дел од Манифестацијата „Нов културен бран“ која се спроведува со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија,  се одржува уличниот уметнички фестивал за живи статуи „Статуафест“.

statuafest_flaer

Повеќе...

Нов културен бран: Вечерва концерт на албански рок бендови од Македонија во Гостивар

"Новиот културен бран" пристигнува и во Гостивар, каде вечерва ќе се одржи рок-концерт на албански бендови од Македонија. На вечерашниот концерт во Домот на културата во Гостивар ќе настапат „XXL“, „Kepurdhat“ и „VezVes“.

pllakat_gostivar

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia