Новости

Нов културен бран: Во Прилеп одбележување на 60 години ликовно творештво во Центарот за современа уметност

Денес (6 октомври 2017) во НУЦК  „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена ретроспективната изложба „60 Интернационална сликарска колонија, ликовното творештво во ЦСЛУ-Прилеп“, додека во Градската библиотека „Борка Талески“ ќе се одржи панел-дискусијата „ 60 години ликовно творештво,  ЦСЛУ-Прилеп, предизвици и иднина“. Настаните се одржуваат со поддршка на Новиот културен бран на Министерството за култура на Република Македонија. 
NKB_60god_CSLU_Prilep_6_okt_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Изложба-инсталација „Дијалог во рамка“ вечерва во Олд скул кафе

Вечерва, во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран" на Министерството за култура, ќе биде отворена изложбата-инсталација „Дијалог во рамка", на Владимир Лукаш. Цртежите се придружени со текстови од 13 македонски авторки од најновата генерација, по избор на Драгана Евтимова.

NKB_lukash_old_skul_6_okt_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Сетстет и Мирко Попов вечерва во Кино Култура

Во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, вечерва во Кино Култура во Скопје се одржува концерт на џез составот Сетстет во соработка со Мирко Пoпов.

nkb_sethstat_popov-620x3501

Повеќе...

Започна тридневна меѓународна конференција на археолозите за Кокино

Од денеска во Старо Нагоричане започна тридневната археолошка меѓународна научна конференција „Кокино-Дар на боговите“, на која учествуваат 33 истражувачи од повеќе земји од светот.


kokinooo

Повеќе...

Изложба на графичарот Пантев во Мала станица

Вечерва со почеток во 20.00 часот во објектот „Мала станица“ на Националната галерија на Македонија, ќе се отвори изложба на графичарот Евгениј Пантев. На изложбата ќе бидат претставени негови графики во акватинта, сува игла, комбинирана техника, создадени од 2008 до 2013 година. 
Pantev_MStanica_2_okt_2017

Повеќе...

Стартува Меѓународниот фестивал на краткометражен филм ТИФФ ОДА во Тетово

Во Тетово вечерва започнува шестото издание на Меѓународниот фестивал на краткометражен филм ТИФФ ОДА, кое ќе трае до 07 октомври 2017. Целта на фестивалот е да го презентира пристапот на сите уметници во филмовите со цел да се подигне свеста на граѓаните за важноста на филмската уметност и темите што ги третира, како и да се поттикне размената на идеи и презентацијата на културни дела.

tiff_oda_3_okt_2017

Повеќе...

Започна 26-тото издание на „Интерфест“ во Битола

Од синоќа во Битола почна да се одржува годинешниот 26-ти Интернационален фестивал на класична музика  „Интерфест“. До 12 октомври на фестивалот ќе настапат уметници од Србија, Италија, Хрватска, Португалија, Шпанија, Турција, Украина, Франција и од Македонија, а еден дисперзиран концерт ќе се одржи и во Велес.

interfest_bt_2_okt_2017

Повеќе...

Недела на јапонски филм во Кинотеката на Македонија

Вчеравечер во Кинотеката на Македонија започна Неделата на современ јапонски филм, во која ќе бидат прикажани пет филмови од јапонската кинематографија снимени од 2008 до 2015 година.

nedela_japonski_film_2_okt_2017

Повеќе...

Затворен конкурсот за Новиот културен бран, листата на добитници ќе се објави за една недела

Конкурсната комисија денес го затвори конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“. По првичното разгледување на над 150 пристигнати апликации во изминатите денови на вториот конкурсен рок, Комисијата заклучи дека бројот на квалитетни апликации го надминува очекуваното и дека буџетот на Манифестацијата ќе биде исцрпен со претстојниот втор круг на одлучување.

nkb_logo_mkd

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина театрологот и театарски критичар Иван Ивановски

Синоќа во Скопје, на 87-годишна возраст почина театрологот и театарски критичар Иван Ивановски(Дебар, 1930), истакнат новинар и писател, кој на пошироката културна јавност и е познат како долгогодишен проследувач на театарскиот живот во Македонија и надвор од неа. Својот работен век го помина во Радио Скопје како театарски рецензент, коментатор и уредник на културната рубрика.

ivan_ivanovski_in_memoriam

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia