Новости

Започна 26-тото издание на „Интерфест“ во Битола

Од синоќа во Битола почна да се одржува годинешниот 26-ти Интернационален фестивал на класична музика  „Интерфест“. До 12 октомври на фестивалот ќе настапат уметници од Србија, Италија, Хрватска, Португалија, Шпанија, Турција, Украина, Франција и од Македонија, а еден дисперзиран концерт ќе се одржи и во Велес.

interfest_bt_2_okt_2017

Повеќе...

Недела на јапонски филм во Кинотеката на Македонија

Вчеравечер во Кинотеката на Македонија започна Неделата на современ јапонски филм, во која ќе бидат прикажани пет филмови од јапонската кинематографија снимени од 2008 до 2015 година.

nedela_japonski_film_2_okt_2017

Повеќе...

Затворен конкурсот за Новиот културен бран, листата на добитници ќе се објави за една недела

Конкурсната комисија денес го затвори конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“. По првичното разгледување на над 150 пристигнати апликации во изминатите денови на вториот конкурсен рок, Комисијата заклучи дека бројот на квалитетни апликации го надминува очекуваното и дека буџетот на Манифестацијата ќе биде исцрпен со претстојниот втор круг на одлучување.

nkb_logo_mkd

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина театрологот и театарски критичар Иван Ивановски

Синоќа во Скопје, на 87-годишна возраст почина театрологот и театарски критичар Иван Ивановски(Дебар, 1930), истакнат новинар и писател, кој на пошироката културна јавност и е познат како долгогодишен проследувач на театарскиот живот во Македонија и надвор од неа. Својот работен век го помина во Радио Скопје како театарски рецензент, коментатор и уредник на културната рубрика.

ivan_ivanovski_in_memoriam

Повеќе...

Нов културен бран: Солистички рецитал на Арда Мустафаоглу вечерва во Штип

Пијанистот Арда Мустафаоглу вечерва ќе одржи солистички рецитал во Уметничката галерија Безистен во Штип, во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“, која се спроведува ширум земјава со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија.

nov_bran_Shtip

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски во посета на Македонската филхармонија, новата сезона почнува на време со големо изненадување

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски го посети објектот на НУ Македонска филхармонија во Скопје, со цел да се запознае поподробно со состојбата со завршните зафати на објектот и активностите на Филхармонијата за почеток на новата сезона.

1_Filharmonija_Septemvri_2017

Повеќе...

Вечерва почнуваат Деновите на комедија во Куманово

Вечерва во ЦК „Трајко Прокопиев“ во Куманово,  со претставата  „Целото тело тука ме боли“ на Градскиот театар „Јазавац“ од Бања Лука, ќе биде отворено 20-тото издание на „Деновите на комедија“.

komedija

Повеќе...

Алаѓозовски од Битола: Фестивалот „Браќа Манаки“ ќе има постабилна и посовремена иднина

На затворањето на 38-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во саботата во Битола, министерот за култура на Република Македонија, Роберт  Алаѓозовски му ја врачи Специјалната „Златната Камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност на режисерот Милчо Манчевски.

manaki_zavoranje_30_sept_2017

Повеќе...

Објавен редизајнираниот Конкурс за Годишната програма во културата за 2018: Пошироки можности и поедноставен начин на аплицирање

На денешната прес-конференција во Даут-пашиниот амам во Скопје Министерството за култура го објави Конкурсот за Годишната програма за проекти од национален интерес во културата за 2018 година. „Моделот што сега го нудиме ќе излезе во пресрет на културната јавност која имаше забелешки на досегашните конкурси, и ќе отвори можности за рамноправен и децентрализиран пристап со кој ќе се покажат вистинските вредности во културата“, истакна министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.
press_Konkurs_Godisna_programa_2018_30_sept_2017

Повеќе...

Железничката зграда во фокусот на проектот „Кога зградите би зборувале“

Утре и во недела во комлексот на Железничка зграда во Скопје ќе се одвива дебата и перформанс  „Кога зградите би зборувале“. Настанот започнува утре во 11 часот со панел-дискусија на која учествуваат гости од  градовите-партнери на проектот, Белград и Загреб, како и професори од Архитектонскиот факултет од Скопје. Во дискусијата се вклучени и тројца станари на зградата.

zeleznicka_mix

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia