Новости

„Разговор во четири очи“ гостува во Велешкиот театар

На малата сцена на театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес утревечер (8 мај) со почеток во 20 часот гостува претставата „Разговор во четири очи“ од Ингмар Бергман, во режија на Нина Николиќ, копродукција на Скопје филм студио и Македонскиот народен театар ...

razgovor_vo_4_oci

Повеќе...

Возбудлив мај во театрите низ Македонија, месец на фестивали и гостувања

Националните театарски установи и театрите кои дејствуваат во состав на центрите за култура, во мај нудат богата театарска програма. Ќе бидат прикажани неколку премиерни изведби, како и голем број претстави од домашни автори, квалитетни дела од светската драматургија, а ќе бидат реализирани и два значајни театарски фестивали - Фестивалот на монодрамата во Битола и Драмскиот аматерски фестивал ДАФ во Кочани, но и неколку меѓународни гостувања...

Julie_Cezar_NT_Bitola_1

Повеќе...

Концерт во МНТ по повод Светскиот ден на хармониката

Вечерва на Големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, ќе се одржи концерт по повод Светскиот ден на хармониката.  Реномирани изведувачи ќе изведат дела од Зубицки, Дербенко, Бете Илин, Анџелис, Пјацола...

svetski_den_na_harmonikata_6_maj_2018

Повеќе...

Свечено отворен 27.Меѓународен фестивал Пролетни веселби во чест на Х'дерлез

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, претставници на Владата, пратеници од Собранието на Република Македонија, локалната самоуправа во Валандово, денеска во валандовско с.Чалакли присуствуваа на свеченото отворање на 27.Меѓународен фестивал Пролетни веселби во чест на празникот Х'дерлез, кој од неодамна е впишан во листата на нематеријално културно наследство на УНЕСКО...

Македонија ќе биде земја во фокусот на Саемот на книга во Пула

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски оствари средба со Магдалена Водопија, директорката на Саемот на книга во Пула, Република Хрватска. Договорено е Македонија да биде земја во фокусот на оваа манифестација со меѓународно реноме, чија тема годинава е „Слобода“....

alagjozovski_vodopija_saem_pula_sredba_4_maaj_2018_foto_1

Повеќе...

„Амадеус“ нова премиера на Штипскиот театар

На сцената на Народниот театар во Штип, денеска 4 мај, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата  „Амадеус“ од Питер Шафер во режија на Иван Лео Лемо ...

Amadeus

Повеќе...

Собранието на РМ ја донесе Националната стратегија за култура на Република Македонија за 2018-2022 година

На продолжението на 40-та седница одржана вчера, Собранието на Република Македонија ја донесе Национална стратегија за култура на РМ за периодот 2018-2022 година...

robert-alagozoski_sobranie_usvojuvanje_na_strategija_4_maj_2018_foto_1

Повеќе...

Тетовo, вечерва отворање на колективната изложба „Пролетен салон“

Здружението на ликовни уметници од Тетово вечерва (петок, 04 мај 2018) со почеток во 20 часот ја отвара колективната изложба "Пролетен салон“...


proleten_salon_izlozba_tetovo_4_maj_2018_foto_1

Повеќе...

Недела на современ полски филм во Кинотека

Во Кинотеката на Македонија од  денес до 9 мај ќе се одржи Неделата на современ полски филм ...


polski_film


Повеќе...

Македонија одбележува 115 години од смртта на Гоце Делчев

Македонија денес одбележува 115 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев. Одбележувањето започна со панихида на гробот на Делчев во црквата „Свети Спас“, каде што делегации на повеќе институции му оддадоа почит и положија цвеќе. Делегацијата на Владата на Република Македонија ја предводеше премиерот Зоран Заев, а во нејзиниот состав беа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, за труд и социјална политика Мила Царовска и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи...

goce_delcev_polozuvanje_cvekje_4_maj_2018_foto_1

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia