Новости

Нов културен бран во Кочани и Штип: Гостуваат претставите на „Артопија“

Како дел од Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура на Република Македонија, вечерва во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани, од 20 часот ќе се игра претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“, како дел од проектот „Театар во движење“на Здружението „Артопија“.
da_go_pozdravis_i_da_mi_go_bacis_artopija_foto_naslovna

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски на 12 – тото издание на Македонскиот филмски фестивал во Канада

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски завчера го отвори свечено 12-тото издание на Македонскиот филмски фестивал, кое се одржа на 28 и 29 октомври во Carlton Cinemas во Торонто, Канада.

mak_film_fest_toronto_28_okt_2017_foto_1

Повеќе...

Нов културен бран: Поп ап АКТО акција денес и утре во Скопје

Фестивалот за современи уметности „Поп ап АКТО акција“, како дел од Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, ќе се одржи денес и утре (27 и 28 октомври) во Скопје, во Кино Култура и во Железничка зграда.

NKB_akto_27_i_28_oktomvri_2017

Повеќе...

Графики на Славица Јанешлиева во Македонскиот културен центар во Њујорк

Во Македонскиот културен центар во Њујорк, вечерва во 18 часот, ќе биде отворена графичката изложба со наслов „Впечатоци“ на Славица Јанешлиева, уметница со мултимедијален пристап, која по својата примарна вокација е графичар, со исклучителна дарба за визуелна нарација.

Slavica_Janeslieva-linorez-Tocak-2012_1

Повеќе...

Промоција на монографијата на Евгенија Демниевска по повод изложбата „Метаморфози на линијата“

Во галеријата Чифте амам вечерва во 19 часот ќе биде промовирана монографијата на Евгенија Демниевска, отпечатена по повод  нејзината ретроспективна изложба „Метаморфози на линијата“, која беше отворена на 5 октомври.
demnievska_27_okt_2017

Повеќе...

Светски ден на аудиовизуелното наследство во Кинотека на Македонија

Кинотеката на Македонија денес од 11 до 14 часот ќе ги отвори своите работни простории и депоа за студентите, учениците, колегите од сродните институции и секторот за заштита на културно наследство, како и за љубопитните граѓани, а по повод 27 октомври,  Светскиот ден на аудиовизуелното наследство.

kinoteka

Повеќе...

Врвни солисти вечерва на Деновите на руската култура во Македонската филхармонија

Вечерва во Македонската филхармонија, во рамки на Деновите на руската култура во Република Македонија концерт ќе имаат големите музички имиња, Олга Артјугина - виолина, Рустен Хамидулин - виолончело и Василиса Бержанскаја – мецосопран. Руските солисти ќе настапат со камерен состав од музичари од Македонската филхармонија и од МОБ. Диригент е Бисера Чадловска.

denovi_ruska_kultura_koncert_MF_26_oktomvri_2017

Повеќе...

Нов културен бран во Неготино: „Инсталација во јавен (отворен) простор“ од Кире Ставров и Дарко Драгановски

Денес на градскиот плоштад во Неготино во 16:00часот ќе биде поставена „Инсталација во јавен (отворен) простор“  од авторите Кире Ставров и Дарко Драгановски, која се реализира со поддршка од Министерството за култура преку Манифестацијата „Нов културен бран“.

NKB_Negotino_Instalacija_26_oktomvri_2017

Повеќе...

Концерт на македонски автори во музејот „Борис Христов“ во Софија

Вечер на македонски автори ќе се одржи вечерва во концертната сала на музејот „Борис Христов“ во Софија. На концертот ќе бидат изведени дела за флејта и пијано од македонски композитори од неколку генерации.


boris-hristov-sofia

Повеќе...

Женски градски носии од османлискиот период во Музеј на Македонија

Во Музеј на Македонија вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложба „Женски носии од османлискиот период во Македонија“. Поставката го одразува културното богатство на османлиската цивилизација во Македонија, преку мал дел од градската женска облека што се носела во македонските градови во втората половина на 19тиот век и почетокот на 20тиот век, кога почнало влијанието на западноевропската мода.

zenska_obleka

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia