Новости

Македонија со активно и успешно претставување на Саемот на книгата во Франкфурт

Денес на Саемот на книга во Франкфурт се одвиваа повеќе активности, во кои учествуваа македонските издавачи и делегацијата на Министерството за култура предводена од министерот Роберт Алаѓозовски. На дебатата на тема „Преку  границите: предизвиците за меѓународна промоција на литературата на ‘малите јазици’“ организирана на Македонската асоцијација на издавачи, се разви дискусија за начините на подобра соработка и претставување на помалите земји и јазици на меѓународната книжевна сцена.

SaemFrankfurt_2017-10-14_General_Foto1

Повеќе...

Саем на книгата во Франкфурт: Значајни средби и нови можности за македонската книга

Делегацијата на Министерството за култура на Република Македонија предводена од министерот Роберт Алаѓозовски остварува богата и успешна агенда на најпрестижниот светски книжевен настан, Саемот на книгата што се одржува деновиве во Франкфурт, Германија. Остварени се значајни средби со високи раководители за меѓународна соработка и со директорот на Саемот, Јурген Бос, како и со повеќе меѓународни издавачи. Освен тоа, успешно беа завршени преговорите за формално членство на Македонија во Европската мрежа за литература и книги Традуки.  

Alagjozovski-Bos_Frankfurt_14_okt_2014

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски на Саемот на книгата во Франкфурт

Делегација од Министерството за култура на Република Македонија предводена од министерот за култура, Роберт Алаѓозовски од денеска е на работна посета на  Саемот на книгата во Франкфурт, најзначаен меѓународен книжевен настан што на едно место ги обединува светските авторитети во издавачката дејност.

frankfurt_saem_foto

Повеќе...

Започнува Фестивалот на античка драма „Стоби“ во Велес

Вечерва во Народниот театар во Велес започнува шеснаесеттото издание на Фестивалот на античка драма „Стоби“. Ќе бидат изведени  осум претстави, од кои шест ќе конкурираат за награди.

stobi-festival-za-antichka-drama

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски во Виена отвори архитектонска изложба за повоено Скопје

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски вчеравечер (11 октомври 2017) во Виена, Австрија, пред бројна публика ја отвори изложбата „Скопје – Архитектурата во македонски контекст“ на архитектите Владимир Десков, Ана Ивановска-Дескова и Јован Ивановски. Овој австриско-македонски проект се реализира на покана од архитект Адолф Штилер, долгогодишен куратор во престижната виенска галерија Рингтурм, каде што е поставена изложбата.

alagjozovski_izlozba_viena_11_okt_2017

Повеќе...

Новиот културен бран во Битола: Денес пристигнува Поетскиот карван

Музејот на азбуката во Битола денес од 16:30 часот ќе биде домаќин на изложби, песни и музички изведби, дел од "Поетскиот караван" кој посети неколку градови на Македонија со поддршка на Манифестацијата "Нов културен бран" на Министерството за култура на Република Македонија Македонија.

poetski_karvan_bitola_12_okt_2017

Повеќе...

Претстави од седум земји на 11-тото издание на фестивалот „Скупи“

Под мотото „За здрав дух“ од денес до 18-ти октомври се одржува 11-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Скупи“, на кој ќе бидат изведени седум претстави од Албанија, Русија, Косово, Израел, Србија, Иран и од Бугарија.

Poster-Itf-SkupiFestival-2017-1170x827

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски ќе отвори архитектонска изложба за Скопје во Виена

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, во чест на празникот 11 Октомври денес во реномираната галерија Рингтурм во Виена, Австрија ќе ја отвори изложбата „Скопје – Архитектурата во македонски контекст“ на архитектите Владимир Десков, Ана Ивановска - Дескова и Јован Ивановски, реализирана во соработка со познатиот виенски архитект и куратор Адолф Штилер.

viena

Повеќе...

Државниот празник 11 Октомври се одбележува во Скопје, Прилеп и во Куманово

Денот на народното востание на македонскиот народ, 11-ти Октомври, Владата на Република Македонија свечено ќе го одбележи денес пред Споменикот на ослободителите на Скопје покрај згрдата на Владата,  како и кај споменикот на Методија Анднов Ченто, споменикот на Кузман Јосифовски Питу и Могилата на непобедените, во Прилеп и на Спомен - костурницата во Куманово.

mogila_pp

Повеќе...

Германија и Македонија: Продолжување и збогатување на одличната соработка во културата

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Сојузна Република Германија во нашата земја, Томас Герберих. Во духот на традиционално добрите и интензивни културни врски помеѓу двете земји, двајцата соговорници изразија подготвеност за унапредување и проширување на соработката.  

sredba_germanski_ambasador_gerberih_10_oktomvri_2017

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia