Новости

Нов културен бран во Велес: Се игра детскиот перформанс „Ова не е сон“ на Колектив Ветерница

Колективот Ветерница ќе гостува вечерва во  театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес со танцовата претстава „Ова не е сон“...

NKB_veternica_2_dec_2017

Повеќе...

Од денес во Кинотеката на Македонија, 6 современи израелски филмови

Во Кинотеката на Македонија, во соработка со амбасадорот на Државата Израел за Македонија и Еврејската заедница во Република Македонија, од денес до 6 декември ќе се одржи филмскиот циклус посветен на современиот израелски филм. Ќе се прикажат 6 филмови со превод на македонски јазик. Филмската ревија, се отвора вечерва во 19 часот со филмот „Хармонија“ во режија на Ори Сиван...
nedela_na_izraelski_film

Повеќе...

Нов културен бран: Есенскиот џез - караван во Богданци и Пробиштип

Два актуелни џез-бендови од земјава, Ин битвин („In Between“) и Квартетот на Џоле Грујовски, вечерва во 20 часот ќе настапат во Домот на културата  „Бранд Петрушев“ во Богданци, во рамките на Есенскиот џез-караван кој е дел од Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура...
Jazz_Karavan_Bogdanci111

Повеќе...

Благодарница за 25-годишната кариера на Jетмир Реџепи

Вчера во Центарот за култура во Тетово, државниот секретар во Министерството за култура во Република Македонија, Валмир Азири му додели благодарница на истакнатиот пејач на албанска изворна музика Јетмир Реџепи, по повод на 25-годишнината од неговата уметничка кариера за работа и придонес во областа на изворната и народната музика...

aziri_tetovo_go_slavi_noemvri_1_dec_2017

Повеќе...

Цртежи од Љуба Ивановиќ во Мала станица

Денес напладне во Националната галерија на Македонија-Мала станица, се отвора изложба на цртежи и графики од Љубомир Ивановиќ (1882 – 1945 г.) кои  се дел од збирката на Националната галерија на Македонија и се подарок од уметникот...

ivanovic_izlozba_1_dec_2017

Повеќе...

Со концерт на Македонската филхармонија завршуваат Есенските музички свечености

„Поема екстаза“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва во 20 часот, како последен настан на манифестацијата „Есенски музички свечености“... 

Borisoglebski_filharmonija

Повеќе...

Стрип-изложба во Отвореното графичко студио при Музеј на Град Скопје

Вечерва во 20 часот, во Отвореното графичко студио при Музеј на град Скопје ќе се отвори изложба на стрип насловена „Вршац - Панчево – Скопје“...

Lazaropolje_001

Повеќе...

Средба Алаѓозовски – Коблер: Зголемување на соработката за време на австриското претседателство со ЕУ

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски денес оствари средба со амбасадорката на Австрија во нашата земја, Ренате Коблер...

alagjozovski_kobler_29_11_2017_foto1

Повеќе...

ПИН конференција за почеток на „Таксират“

Од утре до сабота, во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи меѓународната музичката ПИН конференција, во организација на Здружението за култура и уметност "Таксират“ - Скопје, како дел од музичкиот фестивал...
pin_konferencija_naslovna

Повеќе...

Самостојна изложба на Страхил Петровски во Уметничката галерија во Куманово

Во Уметничката галерија при НУ Музеј-Куманово вечерва ќе биде отворена самостојната изложба на ликовниот уметник Страхил Петровски, насловена „Идентитети“, со која се одеблежува 20 години од првата самостојна изложба на авторот...

strahil_petrovski_izlozba_kumanovo_29_nov_2017

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia