Новости

Изложба „100 години од раѓањето на Ибрахим Кодра“ во НГМ

По повод одбележувањето 100 години од раѓањето на уметникот Ибрахим Кодра, на 12 мај, во Чифте - амам на Националната галерија на Македонија, во 20 часот ќе биде отворена изложбата на дела од овој светски познат албански уметник.  Државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири истакна дека во наредните месеци, со поддршка на Министерството, во НГМ ќе бидат претставени проекти и од други врвни албански уметници, како Адем Кастрати, Анри Сала и Африм Спахиу...

NGM_press_kodra_10_maj_2018_foto_1

Повеќе...

Мајски оперски вечери се нашата европска иднина, порача премиерот Заев на отворањето

Со Триумфалниот марш од Вердиевата „Аида“ и традиционалниот фестивалски оган што го запали првенката Весна Ѓиновска-Илкова, во Македонската опера и балет беасвечено отворени 46. Мајски оперски вечери. Пред почетокот на премиерата на „Боеми“ од Џакомо Пучини, во фоајето на МОБ, во присуство на министри од Владата, амбасадори и вљубеници во оперската уметност, се обрати претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Настанот го поврза со Денот на Европа и рече дека како домаќин на гости од повеќе земји од регионот и Европа, фестивалот испраќа силна порака за здружување на различностите. 

otvoranje_mov_9_maj_2018_foto_1

Повеќе...

Започна манифестацијата Македонска книжевна визита во Софија

Десет македонски поети и писатели од сите генерации, од денеска до 12 мај во Софија ќе учествуваат на 11-тото издание на „Македонска книжевна визита“, чија цел е афирмација на македонската литература во соседна Бугарија ...

sofija

Повеќе...

Изложба на Агрон Салиу во Прилеп

Во ликовната галерија при Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп денеска, 10 мај, во 20 часот ќе биде отворена изложба на дела од уметникот Агрон Салиу ...

Agron_Saliu

Повеќе...

Утре започнува Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“

Со претставата „Фигуре венерис хисторе“ на Горан Стефановски, во изведба на театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп, во режија на Наташа Поплавска, утревечер (11 мај), започнува 20-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“...

festival_na_monodrama_plakat_1

Повеќе...

Изложба на наивецот Васко Ристовски во Музеј на Македонија

Дваесет и седум слики, масло на стакло, од македонскиот наивец Васко Ристовски, ќе бидат претставени на изложбата „Македонска наивна уметност“, што денеска, 10 мај, во 19 часот, ќе биде отворена во Музејот на Македонија ...

vasko-ristovski

Повеќе...

Се враќа квалитетот на „Фолк фест Валандово“

Во две фестивалски вечери на 24 и 25 мај  во Валандово ќе се одржи 33 издание на најреномираниот фестивал на фолк-песни „Фолк фест Валандово“...

valandovo1

Повеќе...

Прослава на Розалии за Музејската ноќ 2018 во Виница

Градскиот Музеј „Теракота“ во Виница во рамките на традиционалната манифестација „Музејска ноќ 2018.“, утре (10 мај), со почеток во 20 часот, ќе организира одбележување на древниот римски обичај Розалии,  што кај Старите Римјани се славел како празник на розите ...

Rosalii_2

Повеќе...

Концертна промоција на новиот „Стенвеј“ со маестралниот Евгениј Судбин

Овој четврток (10 мај) во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Север и југ“, на кој како солист ќе се претстави маестралниот руско-германски пијанист Евгениј Судбин ...

sever_i_jug

Повеќе...

Гостување на режисерите на победничките филмови на 8-от Филозофски филмски фестивал

Во Кинотеката на Македонија вечер (9 мај) и на 13 мај ќе бидат прикажани победничките филмови на осмото издание на Филозофскиот филмски фестивал, а на проекциите ќе бидат присутни и режисерите на филмовите, добитници на наградата „Златен був“...

Filozofski_filmski_festival

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia