Новости

Мај со серија концерти, изложби, промоции во центрите за култура низ Македонија

Изложби, фестивали, одбележување на Светскиот ден на музеите, Денот на македонските просветители и многу други настани ќе го одбележат месец мај во установите од областа на културата низ цела Македонија...

romski-nosii-1

Повеќе...

Вечерва во Струга се игра претставата „Наследство“ на Ристе Миладинов

Во изведба на актерите од  драмското студио „Миладин“, денес (12 мај) на сцената во Центарот за култура „Браќа Миладиновци “ во Струга, со почеток во 20 часот ќе биде одиграна претставата „Наследство“...
nasledstvo_tragedija_pretstava_Struga_12maj2018

Повеќе...

Вечерва почнува Фестивалот на староградски песни и серенади „Под кулите на Струмица“

Во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, вечерва (11 мај),  со почеток во 20 часот, ќе се одржи десеттото јубилејно издание на фестивалот на староградски песни и серенади „Под кулите на Струмица“...

STRUMICA_FESTIVAL

Повеќе...

Премиера на „Странци“ утре во Драмскиот театар

На 12 мај во Драмскиот театар во Скопје премиерно ќе биде изведена претставата „Странци“ во режија на Нела Витошевиќ. Драматург на ова дело е  Викторија Рангелова–Петровска, сценографијата ја изработи Костантин Трпеноски, костимите се на Роза Трајческа – Ристовска, а музиката на Огнен Анастасовски. Во претставата настапуваат: Игор Ангелов,  Ирена Ристиќ, Биљана Драгиќевиќ – Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ, Предраг Павловски...

premiera_vo_Dramski_teatar____fotka

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина Салаетин Билал, легенда на македонската театарска и филмска сцена

По долго боледување, на 76-годишна возраст, почина актерот Салаетин Билал, доајен на НУ Турски театар и една од најистакнатите фигури на домашната театарска и филмска сцена. „Салко, како што пошироко го викаа колегите и пријателите, јавноста ќе го памети како голем човек, непосреден, близок до сите, како висок професионалец, префинет познавач на уметноста. Со својата појава, топлина, емпатија и одмереност кон општествените појави, кон состојбите во културата, беше пример за интелектуалец со широка визија за единствено општество сочинето од богатството на различностите“, се вели во телеграмата на министерот Алаѓозовски и Министерството за култура упатена до семејството на актерот Билал...

alaetin_bilal

Повеќе...

Сцена на албанската сериозна музика, “Albanian voice” во Центарот за култура во Тетово

Сцената на албанската сериозна музика го донесува “Albanian voice” во Тетово. Концертот ќе се одржи на 13 мај (недела) 2018, со почеток од 19 часот во Центарот за култура во Тетово, под диригенство на Дритан Лушај, со солист на пијано Ардита Буфај и уметнички директор Абигеила Воштина...

voice_tetovo

Повеќе...

Промоција на зборник посветен на д-р Драгиша Здравковски

Во Археолошкиот музеј на Македонија,  днеска, со почеток во 13 часот ќе се одржи промоција на зборникот „Драгиша Здравковски - IN MEMORIAM -  културните манифестации во периодот на неолит на територијата на Република Македонија и соседните региони“ ...

Plakat_za_monografija_za_Dragisa_____Zdravkovski

Повеќе...

Ретроспективна изложба на Ангел Петров во Велес

Во Ликовниот салон во Велес денеска, 11 мај, во 19 часот, ќе биде отворена ретроспективната изложба на дела од академскиот сликар Ангел Петров ...

Petrov_2

Повеќе...

Два концерта на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија

По пауза од две години, еден од најистакнатите македонски композитори, Дуке Бојаџиев, кој долги години живее и работи во Њујорк, вечер и утревечер (11 и 12 мај), со почеток во 19:30 часот, ќе одржи два концерта во новиот објект на Македонската филхармонија ...

Duke_Bojaciev_1

Повеќе...

Алаѓозовски во Пловдив, се договара македонското претставување во Eвропската културна престолнина за 2019-та

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски престојува во Пловдив, Република Бугарија,  на интензивна работна посета на покана на градоначалникот на Пловдив,  Иван Тотев и Министерството за култура на Р.Бугарија, вклучувајќи серија работни состаноци и меѓународни настани што се реализираат деновиве за промовирање на содржините што ќе ги понуди културната престолнина на Европа за 2019 година...

alagjozovski_festival_plovdiv_10_maj_2018_foto_naslovna_1

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia