Новости

Паули Тапио од Финска е добитник на наградата „Мостови на Струга“ за 2018

Наградата „Мостови на Струга“  за најдобра дебитанска книга која  ја доделуваат Струшките вечери на поезијата и УНЕСКО,  годинава ќе  му биде доделена на финскиот поет Паули Тапио за книгата „Врапчињата и времето“ (Varpuset ja aika) ...

Varpuset-ja-aika-Pauli-Tapio-2-800x450

Повеќе...

Алаѓозовски и Шилегов со писмо за намери, во 2019 почнува реконструкцијата на Универзалната сала

Министерот за култура на Република Македонија Роберт Алаѓозовски и градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денес потпишаа писмо за намери, со кое се дефинираат активности за унапредување на културата на подрачјето на градот преку заедничко финансирање на изградбата на Универзална сала, која што веќе две години е затворена за посетители.  Предвидено е реконструкцијата на објектот да започне во 2019 година...

alagjoovski_shilegov_univerzalna_15_maj_2018_foto_1

Повеќе...

„Европска диплома“ од 11 до 20 мај, дискусии и работилници за културни политики и менаџмент

Локомотива - Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата  ја организира програмата  “Европска диплома за проектен менаџмент културата 2018/2019”, која се одржува во периодот од 11 до 20 мај во Охрид, Струга и Скопје.  Првиот дел од програмата е целосно поддржан од Министерство за култура на Република Македонија, а се реализира во соработка со Музејот на современа уметност, Националната галерија на Македонија и Здружението “ИНКА” од Струга...

evropska_diploma_lokomotiva

Повеќе...

Пијанистката Дуња Иванова со солистички концерт во Македонската филхармонија

Во среда 16 мај во Камерната сала на Македонската филхармонија со почеток во 20 часот, истакнатата пијанистка Дуња Иванова ќе одржи солистички концерт...

Plakat_Dunja_Ivanova_MFilhamronija

Повеќе...

Изложба на Ангелца Стоилјковиќ во МКЦ

Во горното фоаје на Младинскиот културен центар во Скопје, денес (15 мај 2018) во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба на Ангелца Стоилјковиќ насловена „Предели на поетиката на предвидливото во трансферзалите на ововремената појавна стварност“...

izlozba_15_maj_2018_angelca_stoiljkovic

Повеќе...

Во Софија промоција на книгата „Гаргара“ од Игор Станојоски во превод на бугарски

Во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија вечер од 18:30 часот ќе се одржи промоцијата на книгата „Гаргара“ од македонскиот романсиер Игор Станојоски ...

Grgara_1

Повеќе...

Уметникот Ѓорѓе Јовановиќ се претстави со инсталацијата „Зад аголот“ во Солун

Со инсталацијата „Зад аголот“, уметникот Ѓорѓе Јовановиќ беше дел од фестивалот „SKG Bridges“ кој вчера заврши во Солун ...

dj

Повеќе...

Изложба на турски печати во Неготино

Во изложбениот простор на Музејот во Неготино, денеска (14 мај) во 13.00 часот ќе биде отворена изложбата на турски печати од 19 и 20 век, под наслов „Отпечатена историја“ чиј автор е д-р Александар Литовски ...

Pecati_1

Повеќе...

Три меѓународни настапи на Велешкиот театар во Бугарија и Русија

Со претставата „Шумата на моето дрво“ од Сашо Димоски, во режија на Александар Ивановски, Театарот „Јордан Хаџи Константинов -Џинот“ од Велес утревечер (15 мај) настапува на Интернационалниот театарски фестивал „Тара-ра-бумбиа“ во Благоевград, Бугарија. Во претставата која е во копродукција со независната театарска компанија „Северно од Импакт“ настапуваат актерот Васил Зафирчев и композиторот Сашко Костов ...

plakat

Повеќе...

Промоција на „Разговори со Омер Калеши, Скопје – Истанбул – Париз“ од Луан Старова

Во Македонската академија на науките и уметностите денеска (14 мај), со почеток во 12 часот ќе биде промовирано изданието „Разговори со Омер Калеши, Скопје – Истанбул – Париз“ од академик Луан Старова ...

omer-kaleshi

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia