Новости

146 години од раѓањето на Гоце Делчев, владина делегација му оддаде почит на големиот македонски револуционер

Во рамки на одбележување на 146 годишнината од раѓањето на националниот херој и револуционер, Гоце Делчев, владина делегација предводена од заменик - претседателка на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик министерот за култура, Владимир Лазовски и заменик министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски денеска оддадоа почит и положија свежо цвеќе на вечното почивалиште на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје...

sekerinska_lazovski_delcev_4_feb_2018

Повеќе...

Алаѓозовски во Курбиново: Пропаѓањето на „Св. Ѓорѓи“ запрено, интензивни активности за заштита

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски денес одржа прес конференција пред црквата Св.Ѓорѓи во с.Курбиново, при што ја извести јавноста дека долгогодишното пропаѓање на црквата, која датира од XII век, е запрено. По повеќегодишен  застој, пропусти па и нестручност во реставрацијата, министерот Алаѓозовски најави интензивен процес на стручна, внимателна и одговорна грижа за оваа наша значајна знаменитост...

kurbinovo_3_feb_2018_foto_1

Повеќе...

Алаѓозовски на основачкиот состанок на Комисијата за Охридскиот регион: Посветеност за решавање на наталожените проблеми

Денес во Клубот на пратеници во Скопје се одржа основачкиот состанок на Комисијата за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион. „Свесни сме за алармантната состојба на Охридскиот регион, кој поради долгогодишната негрижа може да стане дел од Листата на градови во опасност на УНЕСКО“, предупреди министерот Алаѓозовски во неговото обраќање, осврнувајќи се на активностите кои се преземаат за решавање на предизвиците...  

UNESCO_Komisija_Ohridski_region__1_feb_2018_foto1

Повеќе...

Зимско издание на „Скопје синема сити“ во Кинотеката на Македонија

Филмови за „Крафтверк“, Лиса Жерар, Лу Рид и Дејвид Боуви ќе бидат прикажани на претстојното зимско издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ што ќе се одржува утре и задутре (2 и 3 февруари) во Кинотеката на Македонија...

skopje_sinema_siti1

Повеќе...

Македонија со посебна годишна програма за Европската година на културното наследство 2018

Под мотото „Кон споделена одговорност за заштита на културното наследство“, денеска во ЕУ Инфоцентарот во Скопје, беше презентирана и лансирана годишната програма за одбележување на Европската година на културното наследство 2018.  За деталите на програмата и аспектите на одбележување на оваа година на национално и европско ниво говореа директорката на Управата за заштита на културното наследство, Елеонора Петрова – Митевска, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски и амбасадорот на ЕУ во нашата земја, Самуел Жбогар...

Alagjozovski_Godina_na_Evropsko_kulturno_nasledstvo_31_jan_2018_foto1

Повеќе...

Виртуозот Роман Симовиќ вечерва настапува со Македонската филхармонија

„Чајковски и Бетовен“ е насловот на вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој како солист ќе настапи еден од најуспешните црногорски и европски виолинисти - Роман Симовиќ (1981), моментно концерт-мајстор на реномираниот Лондонски симфониски оркестар, а во исто време е ангажиран и како концерт-мајстор со Марински театар и со Минхенската филхармонија...

simovic_filharmonija_31_jan_2018

Повеќе...

Месец на бугарскиот филм во Кинотеката на Македонија

По повод претседавањето на Бугарија со Советот на Европската Унија, во Кинотеката на Македонија од утре (1 февруари) започнува манифестацијата „Месец на бугарскиот филм“...

Mesec_na_bugarskiot_film

Повеќе...

Македонија со богата програма ќе ја одбележува Европската година на културното наследство

Утре во ЕУ Инфоцентарот во Скопје, Управата за заштита на културното наследство (УЗКН) пред  стручната и пошироката јавност ќе ја презентира подготвената Годишна програма за одбележување на Европската година на културното наследство 2018. На настанот, освен директорката на УЗКН, Елеонора Петрова – Митевска, ќе говорат и министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски и амбасадорот на ЕУ во нашата земја, Самуел Жбогар...

Zbogar_Alagjozovski_Petrova_29_jan_2018

Повеќе...

Со изложба и презентација во Чифте амам почнува новиот проект на Петре Николоски

Вечерва во галеријата Чифте амам на Националната галерија на Македонија, ќе се одржи презентација со изложба за престојниот проект на уметникот Петре Николоски, „Бесконечност“, што ќе се реализира на крајот од 2018 година...

petre_nikoloski_beskonecnost

Повеќе...

Балетот „Оревокршачка“ на сцената на Македонската опера и балет

На сцената на Македонската опера и балет денеска (30 јануари), со почеток во 20 часот, ќе биде прикажан балетот „Оревокршачка“ од Петар Илич Чајковски. Ова балетско дело, чие либрето е по сказната на Т. А. Хофман, ќе има две репризни изданија, и тоа на 31 јануари и 2 февруари...

orevokrsacka

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia