Новости

Изложба на Јован Балов вечер во Музејот на Град Скопје

--1

Јован Балов, кој живее и твори во Берлин, Германија, во изминатите години реализирал многубројни проекти преку кои успешно ја презентирал македонската современа уметност и култура. Реализирал изложби во Германија, Русија, Словенија, Франција, Грција, Австрија, Полска, Финска, Израел, Англија, Србија, Италија и во многу други земји ...

Повеќе...

Вечерва се отвора Зимскиот салон во Чифте амам

17ti-Zimski-salon1

Зимскиот салон е врвна ликовна манифестација основана во 1991 година и е единствена од ваков вид во нашата земја ...

Повеќе...

Отворена изложбата, се слават 100 години од раѓањето на Борко Лазески

Во галеријата Даут-пашин амам во Скопје вечерва беше отворена изложбата „Борко Лазески 1917-1993“, со која Националната галерија на Македонија (НГМ) го продолжува одбележувањето еден век од раѓањето на најпознатиот македонски монументалист и втемелувач на витражот во Македонија. Министерот Алаѓозовски упати на зборовите на Лазески, кој велел дека уметноста мора постојано да комуницира со народот, со сите луѓе на улиците, во јавните секојдневни простори на движење, да ги разурне тесноградите ѕидови на ателјето. „Тие зборови се инспирација и за нашите културни политики – со кои сакаме културата да допре до сите граѓани и краишта на Македонија“, истакна Алаѓозовски пред присутните на отворањето.

lazeski_2

Повеќе...

Вечер посветена на еминентни личности во МАНУ

Yunus-Emre-Cultural-Center

Еминентните личности и присутните гости со свои обраќања ќе ги поздрават: д-р Шемсеттин Шекер, директор на Турскиот културен центар „Јунус Емре“, академик Таки Фити, претседател на Македонската академија на науките и уметностите и Роберт Алаѓозовски, министер за култура на Република Македонија ...

Повеќе...

Вечерва во Турскиот театар се игра „Крал Лир“ на Де Бреа

kral_lir1

Претставата ќе биде изведена на сцената во Театар Комедија, и се изведува со титл на македонски јазик ...

Повеќе...

Во Даут пашин амам вечерва се отвора изложбата „Борко Лазески 1917-1993“

plakat_za_izlozba_na_botko____lazeski

На изложбата свои обраќања ќе имаат министерот за култура Роберт Алаѓозовски, Соња Абаџиева - критичар од областа на ликовната уметност, и директорката на Националната галерија на Македонија Дита Старова-Ќерими ...

Повеќе...

МСУ со богата агенда на работната посета на Солун

Кураторски тим од на Музејот на современа уметност - Скопје (МСУ) викендов ја заврши неколкудневната работа посета на Солун, при што оствари успешни средби за идна соработка со претставниците на неколку водечки институции од областа на современата уметност во Солун...

MSU_vo_Solun

Повеќе...

Промоција на монографијата „Марков манастир - Св. Димитриј, внатрешниот духовен живот“

Во свечената сала на Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, утревечер (13  февруари), со почеток од 19 часот ќе биде промовирана монографијата „Марков манастир - Св. Димитриј, внатрешниот духовен живот“, во авторство на игуманијата Илијана...


promocija_monografija_markov_manastir

Повеќе...

Ревија на „Киненова“ во Кинотеката на Македонија

Во Кинотеката на Македонија, од вчера е во тек ретроспектива на програмата на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“...

Kinenova1

Повеќе...

Годишна програма 2018: Силна поддршка за проекти што градат едно општество, децентрализација и еднаков пристап до културата за сите граѓани

„Дури и во вакви околности, по долгогодишна културна девастација, имаме охрабрувачки вести – Имаме зголемен интерес за културни проекти,  правичност и диверзитет во распределбата и силна поддршка за уметниците и културните работници, согласно интересот на граѓаните. Обезбедивме силна поддршка за културни проекти кои градат едно општество за сите,  децентрализација на културата и еднаков пристап до неа, за сите граѓани подеднакво“, истакна министерот Алаѓозовски на денешното објавување на Годишната програма и резултатите од Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2108 година.

press_godisna_programa_foto_2

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia