Министерот Адеми ја охрабри концертната активност на Здружението „Ултра“ во Куманово

Синоќа  во Куманово се одржа четвртото издание на концерт на класична музика во организација на Здружението за култура и уметност "Ултра" ...

Kumanovo_2

Уметниците, организаторите и публиката ги поздрави министерот за култура Асаф Адаеми кој рече дека од оваа функција тој се обврзува да се вклучи во заштита, одгледувањето и афирмацијта на вистински културни вредности.

Министерот Адеми додаде:„Затоа сум почестен што, барем за овој настан, Куманово вечерва може да биде слично на Виена, Фиренца, со Рим или Милано.

Kumanovo_1

Затоа, ви честитам и ве охрабрувам да продолжите со оваа традиција, бидејќи можеби се чини дека работите мала работа, но бидете убедени дека во перспектива за  историјата на нашата нација, како луѓе и како уметници во оваа земја, вие сте мисионери кои го задржуваат живиот дух на нацијата и се свеќи кои го хуманизираат нашето општество“.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia