Министерот Адеми на Илинден во Пелинце

Политичкиот врв на Република Македонија денеска одблежа 115 години од Илинденското востание и 74 години од Првото заседание на АСНОМ ...

ilinden_1

Во Меморијалниот центар во Пелинце , свежо цвеќе положи владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев , а во неа беа и министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски , за правда Рената Дескоска за  надворешни работи Никола Димитров и министерот за култура , Асаф Адеми.

ilinden_3

Во културно – уметничкиот дел настапија хорот „Вардар“ , Ансамблот за народни песни и игри „Танец“ и Културно – уметничкото друштво “Емин Дураку“.

ilinden_7

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia