In memoriam : Почина Шарик Тара

Денес во 88 година од животот, во Истанбул  почина  Шарик Тара, роден скопјанец  (1930) и почесен граѓанин на Скопје , кој на 12 годишна возраст заминува во Република Турција, земјата во која ја основа компанијата ЕНКА со која гради блескава деловна кариера во областа на градежништвото...

SARIK_TARA

Со  својата посветеност кон родниот град, Шарик Тара остави траен белег во реконструкцијата на  Турбето на Исак Бег, Турбето на Јигид Паша и Медресата на Медих Баба неговиот учител. 

Министерството за култура на Република Македонија изразува длабоко сочувство до семејството на  Тара и почитувачите на  неговото дело.


ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia