Пијано-рецитал на Дино Имери во Филхармонија

Во Камерната сала на Македонската филхармонија, утревечер во 20 часот, ќе се одржи рецитал на македонскиот истакнат пијанист Дино Имери...

dino_imeri_i_filharmonija_19_dec_2017
Утрешниот концерт e поделен во два дела. Во првиот дел на програмата е Сонатата во h-moll од Франц Лист, додека во вториот дел Сонатата бр. 2 во b-moll од Сергеј Рахмањинов.
На 26 октомври годинава, Македонската филхармонија токму со солистот Дино Имери, со концертот „Нов почеток“, свечено ја отвори новата концертна сала, а тој за изведбата на концертот во б-мол од Чајковски, под диригентсво на маестро Борјан Цанев доби силни овации и ја крена публиката на нозе.
Дино Имери (1990) се смета за еден од најреномираните македонски пијанисти на новата генерација класични музичари. 

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia