Заменик-министерот Лазовски на 10 јубилејно издание на Македонското културно лето во Мала Преспа

Заменик-министерот за култура на Република Македонија, Владимир Лазовски присуствуваше на отворањето 10 Македонско културно лето, што го организира Здружението на Македонците по потекло од Албанија „Сонце“.

lazovski_mala_prespa_fest_sonce_1

На свеченото отворање присуствуваше и делегација на Владата на Република Македонија, предводена од министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми. Посетителите имаа можност да ги видат претставите „Гига мега бајка“ на скопскиот Театар за деца и младинци, „Театар љубов моја“ и „Синиот портокал“ во изведба на Театар Џинот од Велес, како и „Приказните на заборавените предци“ на Народниот театар од Слоештица.

lazovski_mala_prespa_fest_sonce_2

Македонското културно лето трае до денес, 31 јули 2017 , а завршува со мјузиклот „Циклус Македонија“ на Здружението „Сонце“ пред чие одржување ќе бидат доделени и награди.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia