Новости

Полскиот поет Адам Загајевски лауреат на Струшките вечери на поезијата

Познатиот полски поет Адам Загајевски е добитник на годинашниот Златен венец на 57-мото издание на Струшките вечери на поезијата. Одлуката беше соопштена на денешната прес - конференција во МАНУ од претседателката на Управниот одбор на СВП, проф. Елизабета Шелева. Министерот Алаѓозовски истакна дека му е драго што годинашниот добитник доаѓа од пријателска Полска, со која имаме одлична културна соработка...

zagajewski

Повеќе...

IN MEMORIAM; Почина Вера Бранѓолица, доајен на македонската балетска сцена

На 82-годишна возраст, вчера почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, една од основоположниците на балетската сцена во Република Македонија...

brandzolica

Повеќе...

Андовска и Димушевски се наградени со „Панче Пешев“ за 2017 година

Наградата ,,Панче Пешев“ која претставува највисоко професионално признание кое Сојузот на композитори на Македонија – СОКОМ го доделува  на музички творци и музички писатели со цел да се истакнат најзначајните музички достигнувања во областа на музичкото творештво и музикологијата во текот на една година, за 2017 година се доделува на композиторот Кокан Димушевски за делото „Светилничарот“ и на композиторката Дарија Андовска за делото Apoptosis-A Brief History of Small Deaths…

pance_pesev

Делата на композиторите Дарија Андовска и Кокан Димушевски беа изведени на јубилејниот 40-ти фестивал „Денови на македонска музика“, на концертот на акузматична музика. Овие композиции се создадени во 2016 година и се едни од добитничките на награда на конкурсот за нови дела на Министерството за култура на Р. Македонија.

Истите, својата премиерна изведба ја остварија во 2017 година и имаа одличен прием кај публиката и критиката. Како што велат од СОКОМ, овие впечатливи и несомнено квалитетни музички остварувања имаат особено значење во збогатувањето на македонската музичка уметност, но и во градењето на една нова музичка естетика во однос на вообичаениот репертоар на нашите сцени.

Наградата „Панче Пешев“ на композиторите Андовска и Димушевски ќе им биде врачена утревечер пред почетокот на концертот на Македонската филхармонија, на свеченото отворање на 41-те „Денови на македонска музика“.

„МиниАРТура“ на ДЛУМ првпат е изложен во Белград

Проектот на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) „МиниАРТура“, првпат е изложен во Белград, со што добива меѓународен карактер. ДЛУМ го надгради статусот на проектот „МиниАРТура“ иницирајќи соработка со УЛУПУДС – Друштвото на ликовни уметници, применети уметници и дизајнери од Република Србија...
MINIATURA

„Минијатурата е концепт во експанзија затоа што во својот израз опфаќа повеќе димензии на артистичкиот талент и умешност. Од тие причини неопходно беше излегување од локални рамки и давање можност на уметниците за меѓународна афирмација.

Ова, деветто издание на ‘МиниАРТура’ претставува уште еден уметнички предизвик за врвните мајстори на четката и палетата каде што минуциозноста на потегот, обезбедува висок личен квалификатив“, изјави Христијан Санев, претседател на ДЛУМ.

Создавање уметнички израз во мали димензии односно формат, каде според веќе усвоените пропозиции делата можат да бидат со максимални димензии 10х10 сантиметри, е високо ценет израз во светски рамки.
На изложбата се застапени повеќе од 130 дела работени во сите ликовни техники.

Гран-при наградата од „Мал битолски Монмартр“ оди во Чешка

Млади ликовни уметници од 34 држави во светот испратиле ликовни творби за годинешната меѓународна ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“. Како што вели раководителот на манифестацијата Коста Хаџи Антоновски,годинава најбројни се апликантите од азиските држави...

MONMARTR

„Во Битола пристигнаа над 11.000 цртежи од 350 училишта во светот и тоа е импресивен податок. Во ова големо богатство е вложен голем труд и тоа беше проблем за селектирање и жирирање. За жал, мал е бројот на ликовни творби од ученици од Македонија, и ниту еден од Битола“, изјави Хаџи Антоновски.

Со одлука на организаторот гран-при наградата за најдобра ликовна колекција ќе ја добијат ученици од Чешка, а наградата за животно дело ќе отпатува во Индија за ликовен педагог од Хадерабад.

Од детското ликовно студио потврдија дека и годинава како гостин во Битола, најбројна ќе биде делегацијата од Хонг Конг, но гости ќе има и од други држави кои освен во Битола ќе творат и во Охрид и Крушево.

Славниот италијански режисер Паоло Маџели режира во МНТ

Еден од најистакнатите европски театарски режисери, Италијанецот Паоло Маџели кој живее во Загреб, започна да ја работи комичната претстава „Еден месец на село“, од рускиот автор Иван Сергеевич Тургењев, во Македонскиот народен театар...

madzeli

Од МНТ, овој проект го вреднуваат како  исклучително важен не само за оваа национална куќа, туку и за македонскиот театар воопшто.

Претставата „Еден месец на село“ е втора соработка на МНТ и Маџели. Тој по 30 години повторно се враќа, по неговата режија на „Црна дупка“ од Горан Стефановски, во 1988 година.

Комично-тажната руска приказна на Тургењев „Еден месец на село“ првпат е поставена во 1872 г. и зборува за Наталија, жена на богат земјопоседник, и младата Верочка, кои се вљубуваат во учителот на синот на Наталија. Низ драмата се провејува темата за љубовта и нејзините идеали, стремежот за среќа и возбудувања. Пиесата го поставувапрашањето зошто човековата природа е таква,  што не може вљубеноста и среќата да ги задржи долго во себе.

Во овој исклучителен проект ќе бидат вклучени соработници и уметници, меѓу кои  Катерина Коцевска, која го направи преводот и адаптацијата на текстот, Жељка Удовичиќ – драматург, Лоренцо Банчи – сценограф и Мануела Паладин - костимограф. Музиката ќе ја работи композиторот и автор на филмска и театарска музика Љупчо Константинов.

Улогите ги играат: Ѓорѓи Јолевски, Сашка Димитровска, Дарја Ризова, Катерина Коцевска, Тина Трпкоска, Александар Микиќ, Никола Ристановски, Стефан Спасов, Нино Леви, Сашко Коцев, Дамјан Цветановски и Ана Стојановска.

Паоло Маџели реализирал повеќе од 150 претстави во различни земји меѓу кои: Германија, Швајцарија, Италија, Израел, Унгарија, Венецуела, Мексико, Колумбија, Хрватска, Белгија, Словенија, Србија и Црна Гора. Од 80-тите години неговите бројни режии оставаат длабок печат на балканските простори, а неговото влијание е присутно и на европската и латиноамериканска сцена. Во Прато бил асистент на Џорџо Стрелер, и заедно со Роберто Бенињи, Памела Вилорези, Саверио Маркони, Франческо Нути и Марчело Бартоли го основаат „Teatro studio de Teatro Metastasio“, каде што ја започнува својата кариера.

Во средината на 70-тите години почнува да работи на сцените во поранешните ју-простори (Белград, Сараево, Загреб, Љубљана, Сплит, Скопје и Дубровник), каде што се прославува и добива бројни награди за своите режии. Соучествува на меѓународниот театарски фестивал БИТЕФ со тогашната уметничка авангарда, меѓу кои: Роберт Вилсон, Лучано Пинтилие, Петер Задек и Бен Бесон.

Здружението на џез музичари ја добива наградата „Георги Божиков“ на СОКОМ

Добитник на наградата  „Георги Божиков“ што ја доделува Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ) за најуспешна изведба на македонско дело во изминатата 2017 година е Биг-бендот на Здружението на џез музичарите и слободните уметници (Македонија)...

jazz_zdzm

Наградата „Георги Божиков“, СОКОМ  ја доделува на Здружението на џез музичарите и слободните уметници од Македонија за концертот одржан на 1 април 2017 година во рамки на „Деновите на македонската музика“, под диригентство на Емин Џијан.

Програмата на концертот донесе своевидна ретроспектива на развојот на македонскиот џез, од неговиот основоположник Драган Ѓаконоски - Шпато до најновите дела на актуелните македонски творци во оваа сфера: „Поздрав до оркестарот“ и „Во спомен на старото пријателство“ на Шпато, „Акварел“ од Кире Костов,  „Разденување“  на Живоин Глишиќ, „Балада за Шпато“ од Александар Џамбазов, „M“, Блуз на Тони Китановски , „Ламина“ на Кокан Димушевски, „Луѓе“ од Александар Пејовски, и „Let ring“ и „Changing Landscapes“ на Владимир Николов.

Наградата на Ансамблот ќе му биде врачена на свеченото отворање на 41-вите „Денови на македонска музика“ на концертот на Македонската филхармонија овој четврток (22 март) во 20 часот.

„Еднаш свет изградив“ утревечер премиерно во Театарот за деца и младинци

Во Театарот за деца и младинци утревечер (21 март) со почеток во 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата за млади „Еднаш свет изградив“, во режија на Јане Спасиќ, кој е автор и на текстот по мотиви од  „Сидарта“ на Херман Хесе...

ednas_izgradiv_svet_1

Претставата е работена низ заеднички, експериментален процес заедно со актерите од Театарот за деца и младинци(ТДМ): Драган Довлев, Ненад Митевски, Наташа Петровиќ, Симона Спировска, Бојан Кирковски и младиот гостин Михаел Стојановски кој има само девет години. Сценографијата е на Мери Батакоја, костимите ги дизајнираше Бранкица Јордановска, композитор на музиката е Дарија Андовска, а дизајнот на светлото е на Звездан Миљковиќ.

Со оваа премиера, која е подготвена за средношколци од 15-16 години, ТДМ повторно сака да ја заживее младинската сцена зашто сега на репертоарот нема претстава наменета за тинејџери, а последната премиера беше „Заспаниот разум раѓа чудовишта“ од пред речиси три години.

„Претставата е приказна за односот меѓу татко и син, за нивните препознавања, разбирања, наоѓањето на смислата за некои одлуки  што ги направил таткото во животот, дали и синот треба да го направи истото. Дали ако изборот на синот е идентичен, и неговите грешки ќе бидат идентични со тие на неговиот татко“, вели режисерот Спасиќ.

Актерот Драган Довлев, кој ќе го игра ликот на таткото, напомна дека не се работи за поставување на „Сидарта“ на Хесе, но дека претставата ги отвора егзистенцијалните прашања што ги содржи и оваа филозофска книга како што се:кој сум, што сум, каков сум бил порано, што сум сега, што ќе биде со мене во иднина, дали животот ми има смисла или треба нешто да променам, дали треба и натаму да трагам и да учам или да се задоволам со знаењата што ги имам.

ТДМ планира да го продолжи континуитетот на младинската сцена и средите од 20 часот да бидат резервирани за претстави за тинејџери и адолесценти. На репертоарот ќе бидат вратени претходните три младински премиери,„Нашиот клас’, „Заспаниот разум раѓа чудовишта“, како и Орвеловата „Животинска фарма“.
Според директорката на Театарот за деца и младинци, Катерина Илиевска-Силјановска, од технички причини и, како што рече, набиена агенда, нив сега ги нема во понудата на театарот.

Битолскиот театар со „Пијани“ гостува во Кичево

На 21 март (среда) во Центарот за култура во Кичево ќе биде прикажана претставата на Народниот театар од Битола, „Пијани“ по текст на Иван Вирипаев, а во режија на Марјан Ѓорѓиевски. Актерската екипа е составена од Никола Пројчевски, Валентина Грамосли, Маја Андоновска Илијевски, Соња Ошавкова, Илина Чоревска, Александар Димитровски, Никола Стефанов, Живко Борисовски, Ангела Димитрова…

Pijani_fotka

Музичките изведби во претставата се на Александар Димовски, Соња Ошавкова, Валентина Грамосли и Ангела Димитрова. Костимографијата е на Благој Мицевски, сценографија Валентин Светозарев.

„Живееме млитав живот полн со банални проблеми; капиталистичката машинерија  ги одзема од нас  основните етички и морални вредности правејќи нè лицемерни, празни, изгубени, подли, неспособни да се променуваме и да бидеме подобри луѓе. Се  изгубивме себе си, а тие до нас стануваат лешеви кои по некоја механика нè поднесуваат; се  замислуваме богови на земјата, а единствено што постигнуваме е полно его-станавме муцки полни фалба и ништо друго.

Ова е претстава не одговора, оваа претстава поставува прашања: што е вистината, до каде стигнавме, што направивме, какви сме денес, како да си кажеме дека сме изгубена генерација, дека заборавивме да простуваме; како на крајот од трката  сфаќаме  дека сè е бесмислено, банално. Ете тогаш започнува тишината, тогаш започнува и горчливата комедија, 'Пијани', подвлекува во најавата за претставата, режисерот Марјан Ѓеорѓиевски.

Kнижевен портрет на Драги Трајчев во Кочани

Во рамките на проектот „Поезијата –повод и причина“, утревечер (20 март), во Центарот за култура "Бели мугри" во Кочани ќе се одржи „Книжевен и драмски портрет на роднокрајниот автор Драги Трајчев“. Презентер на творештвото на Трајчев ќе биде поетесата Славица Цветкова...

Dragi_Trajcev1

Авторот Драги Трајчев со пишување поезија се занимава од раната младост. Во студентските денови ја развил и љубовта кон драмскиот аматеризам. Како плод на тој афинитет, тој напишал пет радио- драми и еден драмски текст. Автор е на стихозбирката „Живопис“, а во подготовка е новата стихозбирка насловена „Патување“ и едно сеќавање на личноста на Св. Гаврил со наслов „Присутноста  на Духовникот“.

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia