Интервју на министерот Роберт Алаѓозовски за Press24

Во првото интервју за Прес24, Алаѓозовски посочува дека неговата идеја е преку поддршката на голем број проекти и организации, на проекти кои вклучуваат учество на публика, развој на публика, едукација на публика, преку проекти кои се случуваат надвор од тесниот центар да им овозможи на што поголем број граѓани да искусат и да се едуцираат за култура. Тој концепт тој го нарекува „Културна демократија за доближување на културата до секој граѓанин“.

robert2_Press24


Целосното интервју со министерот за култура, Алаѓозовски можете да го прочитате на следнот линк:

http://press24.mk/robert-alagjozovski-sharenata-fasada-na-ministerstvoto-kje-ostane-kako-delo-na-slobodniot-duh 

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia