Фото галерии

Отворен новиот Археолошки музеј на Македонија

026_otvaranje_640x400

По повеќе од 30 години, Република Македонија со новиот Археолошки музеј доби најсовремен музејски простор за соодветно чување и презентација на богатото движно културно наследство кое е потврда на милениумскиот цивилизациски континуитет на нашите простори ...

Повеќе...

Министерката за култура се обрати на Третиот светски форум за култура и културни индустрии

02_fir__640400Канческа-Милевска, која беше клучен говорник на панел–дискусијата чиј модератор беше советникот на Генералниот директор на УНЕСКО, Франциско Бандарин, нагласи дека е инспиративно и потикнувачки што за една глобална и актуелна тема како што е културата и нејзиниот одржлив развој, се дебатира токму во Фиренца, градот кој е еден од историските столбови на италијанската и европската култура

Повеќе...

Американски грант од 97.000 долари за заштита на Златковата кула во Кратово

kratovo_grant_03_naslovna_640x400Денеска министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска со амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс потпиша договор за доделување на грант во висина од 97.700 илјади американски долари за комплетно ентериерно уредување на Златковата кула, на еден од највредните примероци на градби кои стилски и колористички се вклопени во старото градско јадро на Кратово.

Повеќе...

Промовирани реновираните дуќани за занаети во Скопската чаршија

01_dukjani_stara_carsija_640x400Во Старата скопска чаршија денеска министерката за култура на Република Македонија, Елизабета Канческа-Милевска, и градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, и претставници од општина Чаир, ги предадоа во употреба реновираните четири дуќани на улица „Пушкарска“, кај Музеј на Македонија, наменети за производи од старите традиционални занаети во изумирање.

Повеќе...

Работна средба на министерката за култура со делегација од Равена, Италија

02_poseta_640x400_naslovnaМинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари работна средба со делегација од градот Равена, на која присуствуваше и амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, Ернесто Масимино Белели. На средбата беа прецизирани деталите околу претстојната изложба на Мозаиците од Равена, која ќе биде отворена на 22 октомври во новиот Археолошки музеј во Скопје. Станува збор за 30 мозаици, односно првите реплики од импресивните наоди од базиликата Сан Витале во Ревена, кои се едни од најимпресивните светски археолошки наоди и се интегрален дел од христијанската базилика Сан Витале, која е заштитена од УНЕСКО и е една од најзначајните примероци на раната христијанска византиска уметност и архитектура во западна Европа.

Повеќе...

Фотографии од снимањето на емисијата Супер ѕвезда во објектот на Стариот театар

super_zvezda

Повеќе...

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во работна посета на Бигорскиот манастир и Дебар

poseta_bigorski_galerija

Повеќе...

Примопредавање на објектот „Стар театар“

DSC_0003A-320

Повеќе...

Трета по ред Светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог

verska_galerija

Повеќе...

Mинистерката за култура оствари билатерална средба со министерот за култура и туризам на Република Турција, Ертугрул Гунај

galerija_poseta_turcija

Повеќе...

Министерката за култура на снимањето на првата сцена на филмот „Приказни од дивиот исток“

do_balcak_340

Повеќе...

Промовирана публикацијата „Религијата и културата – нераскинлива врска меѓу народите“

Religija_2012_3

Повеќе...

Отворање на изложбата „Презентација на изработени парчиња современ накит“

kreat industrii_izlozba_340

Повеќе...

Доделување на првите 40 решенија за национални пензии

nacionalni_penzii_340

Повеќе...

Промовирани четири куќички од проектот за изработка, поставување и ставање во функција на 20 унифицирани објекти наменети за продажба на сувенири

suveniri_340

Повеќе...

Посета на премиерот Никола Груевски на Министерството за култура

24_PVRM_340

Повеќе...

„Неговите арии“ меморијален концерт за Тоше

negovite_arii

Повеќе...

Свечено отворање на „Порта Македонија“

porta_makedonija-13

Повеќе...

Работната посета на националните установи од областа на културата во Битола

ministerka_poseta_teatarck-19

Повеќе...

Петтата по ред изложба „Археологија 2011“

arh izl 06

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk