obrakanje-minister

Придружете ни се на Facebook

Соопштенија

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Премиера на мјузиклот „Тајно моја“

24.3.2017

News image

Мјузиклот е базиран на голем број музички хитови на Тоше Проески, како Тајно моја, Немаш ни благодарам, Игри без граници, Полско цвеќе, Усни на усни, Сонце во твоите руси куси, The Hardest Thing ..... Повеќе

„Арт-балет“ на Меѓународниот натпревар во Амстердам, Холандија

24.3.2017

News image

На ова значајно претставување, кое беше поддржано од  Министерството за култура, беа присутни и заменик-министерот за култура на Република Македонија Драган Недељковиќ и македонскиот амбасадор во Холандија Игор Попов ..... Повеќе

Канческа-Милевска се сретна со амбасадорката на Турција, Тулин Еркал Кара

23.3.2017

News image

Двете соговорнички се согласија дека добрата културна соработка меѓу двете земји ќе продолжи и во наредниот период кога ќе се реализираат многубројни проекти и активности меѓу институциите во Република Македонија и во Република Турција, која е вистински пријател и поддржувач на нашата земја ..... Повеќе

Повторно награда за македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу

22.3.2017

News image

  Досега има освојувано први места на голем број меѓународни натпревари во Македонија, Србија, Албанија, Бугарија, Италија, како и на интернетски меѓународни натпревари по пијано ... Повеќе

Ќе се реконструира Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани

20.3.2017

Градежните работи ќе се реализираат во две фази. Во првата ќе се реконструираат дрвенаријата и фасадата на Центарот, а во втората фаза внатрешноста на Центарот, кој е изграден во далечната 1950 година ... Повеќе

Комеморативна седница во чест и спомен на Вања Лазарова

14.3.2017

News image

Беше родена на 27 април 1930 во село Страцин, Кратовско. Извесно време работела во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“ ..... Повеќе

Фестивалот „Макфест“ ќе се одржи во октомври

10.3.2017

News image

Фестивалот „Макфест“ и оваа година финансиски е поддржан од Министерствoто за култура ...... Повеќе

„Кармина Бурана“ вечер во МОБ

10.3.2017

News image

Со пораката „Среќата да биде владетелка со светот“, „Кармина Бурана“ со право ја нарекуваат кантата на XX век. Овојпат ќе има специјално режирана концертна изведба, соопшти Македонската опера и балет ..... Повеќе

Саксофонистката Ејми Диксон солист на концертот на Филхармонијата

9.3.2017

News image

Ејми Диксон живее и твори во Лондон, но е родена во Сиднеј, каде што на шест години почнала да зема часови по саксофон. Својот прв концертен настап го имала на 16 години, а две години подоцна ја направила и првата снимка како солист со Симфонискиот оркестар на Сиднеј ..... Повеќе

Македонскиот накит низ вековите на изложба во Археолошкиот музеј

8.3.2017

News image

По повод Меѓународниот ден на жената,  Археолошкиот музеј на Македонија денеска ќе ја отвори за јавност изложбата „Накитот низ вековите од Република Македонија“, која досега беше претставена во Софија и во Њујорк ..... Повеќе

Шекспировиот „Венецијански трговец“ премиерно во Драмски театар

7.3.2017

News image

Ова е втора постановка на „Венецијанскиот трговец“ во историјата на македонскиот театар. Првпат е поставен во 1970 година во МНТ во режија на Хуго Клајн, а улогата на Шајлок му била доверена на бардот Петре Прличко. Подготовката на претставата, покрај од Министерството за култура, е поддржана и од Арт медија, ка... Повеќе

За првпат во Македонија најпознатата виолинистка на сите времиња - Ванеса Меј

6.3.2017

News image

Првиот солистички концерт го има кога има само 9 години, а на 10 веќе настапува со симфониски концерт. До нејзините 13 години веќе објавува 3 албуми. Запишана е во Гинисовата книга на рекорди како најмладиот инструменталист кој изведува виолиниски концерти на Бетовен и Чајковски ..... Повеќе

Промоција на монографија и документарен филм за „Копачката“

4.3.2017

News image

По повод двегодишнината од впишувањето на „Копачката“ во УНЕСКО, денеска во Спомен-домот АСНОМ во Делчево пред многубројна публика и гости од Министерството за култура, беа промовирани овие два значајни документи кои ќе останат да сведочат на идните генерации за живото оро „Копачка“ кое со векови се игра на овие простори ..... Повеќе

МОБ ја пpезакажа за две недели премиерата на мјузиклот „Тајно моја“

2.3.2017

News image

Македонската опера и балет за две седмици ја презакажа премиерата на мјузилкот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески...... Повеќе

Балетот „Клеопатра“ утревечер гостува во Битола

1.3.2017

Насловната улога во балетот „Клеопатра“ ја игра примабалерината Александра Мијалкова која годинава слави 25 години уметничка дејност, а со неа ќе настапат и Васил Чичијашвили од Грузија, Дојчин Дочев од Бугарија, Бобан Ковачевски, Марија Кичевска-Шокаровска, како и други членови на балетскиот ансамбл ... Повеќе

На 3 март Четкар ќе настапи на џез-фестивалот „Џава“ во Џакарта, Индонезија

1.3.2017

News image

По концертниот настап во Индонезија, Четкар ќе продолжи со турнејата во Тајланд каде што ќе одржи два концерта, еден во Бангкок на 12 март во познатиот џез-клуб „Џез Суши“, а другиот на 18 март на музичкиот фестивал „Патаја“ ..... Повеќе

ДПМ одбележа 70 години постоење

16.2.2017

News image

На свеченоста присутните ги поздрави претседателот на Друштвото Веле Смилевски, кој истакна дека гласот на писателите е во нивните дела, во илјадниците томови создавани и објавувани во изминатите децении кои остануваат да сведочат преку книжевните вредности ..... Повеќе

Берово, град на културата за 2017 година

16.2.2017

Прогласувањето на Берово за Град на културата за 2017 година ќе придонесе за унапредување на културата во овој регион, како и за негов развој и афирмација воопшто ... Повеќе

Министерката Канческа-Милевска во работна посета на Берлин, Сојузна Република Германија

14.2.2017

Вечер, во рамките на Берлинскиот филмски фестивал, Канческа-Милевска ќе присуствува на светската премиера на новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар-Митевска во продукција на „Сестри и брат Митевски“. Филмот, кој е македонско-белгиско-словенечка копродукција, ќе биде прикажан во салата „Зоо Паласт“, во рамките на програмата „Панорама“ ... Повеќе

Средба на министерката Канческа-Милевска со делегација од државните театри на Турција

8.2.2017

News image

Повод за посетата е минатонеделната билатерална средба на министрите за култура на Република Македонија и на Република Турција, Елизабета Канческа-Милевска и Наби Авчи, на која, меѓу другото, стана збор и за  интензивирање на изградбата на новиот објект на Турскиот театар - Скопје во која ќе партиципира и турската влада ..... Повеќе

Музејот Крушево годинава со богата програма

4.2.2017

Годинава завршуваат реновирањето и дополнувањето на музејската поставка во „Галеријата на икони“, а за брзо време ќе биде отворен и „Музејот на Илинденското востание“ кој ќе понуди нови документи во музејската поставка ... Повеќе

Македонската филхармонија со концерт „Париз те сакам“ по повод Денот на вљубените

3.2.2017

News image

Македонската филхармонија на 14 февруари, по повод Денот на вљубените, во 20 часот во Македонската опера и балет ќе одржи концерт насловен „Париз те сакам“. Ќе бидат изведени популарни француски шансони кои ги испеале Едит Пјаф, Ив Монтан, Жо Дасин, Мишел Ле... Повеќе

Џорлев: Изминатата година успешна за „Танец“, годинава многу активности

2.2.2017

News image

Изминатата 2016 година беше успешна и квалитетна за НУ Ансамбл за народни игри и песни на Македонија „Танец“, како на домашен, така и на меѓународен план. Имавме 43 домашни настани со 20 000 посетители и 36 меѓународни настани со 39 000 посетители ..... Повеќе

Пијанистот Арда Мустафаоглу е добитник на прва награда на светски натпревар

2.2.2017

News image

Четиринаесетгодишниот пијанист Арда Мустафаоглу е ученик во ДМБУЦ „Илија Николовски–Луј“ во Скопје. Тој со своите настапи ја пленува македонската публика, но и публиката на многубројните меѓународни натпревари по пијано во Македонија, Србија, Бугарија, Албанија и во Италија на кои има добиено многубројни први награди ..... Повеќе

„Госпоѓа министерка“ со 150-та изведба на 4 февруари во МНТ

1.2.2017

News image

Првата изведба  на „Госпоѓа министерка“ е во 1953 година, потоа во 1965 година, 1977 година и 1983 година. Премиерата во 1965, 1977 и 1983 година е обновувана и режисер на тие постановки бил Димитар Ќостаров, сценограф Бранко Костовски, а Мери Бошкова во сите тие претстави ја игра Живка. На 28 март 2009 година се случува премиерата на „Госпоѓа министерка“ со која МНТ расте и созрева заедно со својата публика ..... Повеќе

Концерт на светски познатиот пијанист Ричард Клајдерман во Скопје

1.2.2017

Ричард Клајдерман има издадено многу албуми со разновидна музика, од мелодии на популарни песни до класични изведби на пијано. Најчесто изведува композиции од Бетовен, Шопен и Моцарт ... Повеќе

„Зимско патување“, рецитал на Благој Нацоски во МОБ

1.2.2017

Првите две вечери се составени од Шубертова програма со оркестар, а третата вечер ќе биде со циклусот „Зимско патување“. Има покана и за фестивал во Савона. На 22 април ќе има концерт во Прага, а сите други продукции ќе ... Повеќе

Претставена програмата на Музејот на современата уметност за 2017

31.1.2017

News image

Во Музејот на современата уметност првпат годинава ќе се организира „Солидарен павилјон за млади“, а ќе се продолжи и со тематските матинеа како начин на комуникација со публиката ..... Повеќе

„Трудна приказна“ утре премиерно во Театар „Комедија“

30.1.2017

News image

Темата на проектот е кршење на традицијата и овој текст е дел од тој проект. Мислиме дека традицијата како една од основните теми во театарот може да ја разгледаме на еден современ, постмодерен, свеж начин и со млади авторски екипи и актери да стигнеме до очекувани резулати кои ќе го збогатат нашиот ре... Повеќе

Ќе се реновира Центарот за култура во Кочани

30.1.2017

Минатата година НУ Центар за култура „Бели мугри“ од Кочани реализираше вкупно 90 културни манифестации од различни области ... Повеќе

Голем број манифестации годинава во Центарот за култура во Куманово

30.1.2017

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ минатата година имало околу 35 000 посетители на концерти, литературни читања, промоции... Лани во установата биле реализирани шест концерти, 28 изложби, 20-ина литературни читања и голем број гостувања ... Повеќе

Две нови премиери во битолскиот Театар

30.1.2017

Станува збор за претставите „Пијани“ од современиот руски автор Иван Винипаев, во режија на Марјан Ѓоргиевски и „Дупло дно“ од Горан Стефановски, во режија на Ангелчо Илиевски ... Повеќе

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk