obrakanje-minister

Придружете ни се на Facebook

Соопштенија

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Инфо ден и работилница за програмата „Креативна Европа –Култура“

26.6.2016

News image

Настанот кој е посветен на најважниот приоритет на програмата „Креативна Европа“ за  развој на публиката, има за цел ги информира заинтересираните претставници од културниот и креативниот сектор за процесот на подготовка на проект- идеи  квалификувани за оваа програма ..... Повеќе

Научен симпозиум „Кокино – археолошки и астрономски аспекти - паралели и искуства“

24.6.2016

News image

Кокино како археолошки и астрономски локалитет, идентификуван како обреден простор од бронзеното време и астрономска опсерваторија  од истиот период, засега е единствена појава на Балканот, но претставува реткост и во Европа и токму затоа заслужува да  биде предмет на меѓународно  вреднување и да биде ставен под соодветен траен режим на заштита ..... Повеќе

Канческа Милевска во посета на Завод и Музеј Битола

22.6.2016

News image

Во моментов во Битола се реконструираат три фасади и тоа фасадата на државното Музичко училиште, Гимназијата и Безистенот, и со потпишаните договори се очекува до крајот на оваа година трите фасади да бидат завршени ..... Повеќе

Средба на министерката за култура Канческа-Милевска со делегација од НР Кина

21.6.2016

News image

На средбата на која присуствуваше и амбасадорот на НР Кина во Македонија Вен Женшун, министерката Канческа-Милевска ги потенцираше традиционално добрите културни врски меѓу двете земји кои се одвиваат во рамките на Програмата за соработка во областа на културата потпишана меѓу Министерството за култура на Република Македонија и Министерство за култура на... Повеќе

Македонија догодина домаќин на најпрестижната европска награда „Микелети“

12.6.2016

News image

Во рамки на овој значаен настан ќе се одржи и меѓународен музеолошки семинар на кој ќе бидат презентирани најновите трендови во европската музеологија. На семинарот на кој ќе учествуваат европски стручњаци, музејските работници од Македонија ќе се запознаат со најновите достигнувања во музејската дејност ..... Повеќе

Прилеп: Свечено отворен 51 МТФ „Војдан Чернодрински“

11.6.2016

News image

Годинашни добитници на наградата за животно дело се: театарскиот критичар Лилјана Мазова и актерките Елхаме Билал од Албански театар и Сабина Ајрула од Драмски театар - Скопје. Наградите им ги врачи прилепскиот градоначалник Марјан Ристески ...... Повеќе

Светската премиера на „Соларис“ на МНТ в петок на Виенскиот фестивал

8.6.2016

News image

Сценскиот „Соларис“ на Жолдак е најавен како фасцинантна и опасна одисеја низ сеќавањата и искрените копнежи. Во најавата за македонската претстава, Виенскиот фестивал пишува дека „Соларис“ е еден вид повратен лет - патување од далечна ѕвезда во најдлабокото себе, во свет кој е помистериозен и од огромниот универзум ..... Повеќе

Италијански уметници ќе изведат македонски дела на концерт во Трст

8.6.2016

News image

Нацоски и пред две години, со поддршка од Министерството за култура, со особен успех го одржа концертот „Седум песни од светлина и прав” во монденскиот локалитет Санта Маргерита Лигуре во Џенова како дел од италијанско-македонската вечер посветена на 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Македонија и Италијанската Република ..... Повеќе

Државниот секретар Бехиџудин Шехаби присуствуваше на Меѓународниот фестивал на културата и уметноста во Бурса, Република Турција

7.6.2016

News image

За време на посетата, државниот секретар Шехаби и градоначалникот Алтепе разговараа и за идните проекти од областа на културата, со акцент на афирмацијата и промоцијата на културното наследство меѓу двете земји ..... Повеќе

Македонската музика претставена на Саемот МИДЕМ во Кан

7.6.2016

Оваа година мотото на македонската презентација беше „Вкусете ја музиката од Македонија“, соопшти продуцентската куќа „Трето уво“ која го организира нашето претставување на најголемиот и најзначаен саем на музиката во светот ... Повеќе

Женскиот младински хор при МКЦ и диригентот Сашо Татарчевски со високи признанија во Полска

6.6.2016

News image

Оваа меѓународна активност, која беше поддржана во Годишната програма на Министерството за култура, претставува огромен успех во меѓународната афирмација на македонската хорска уметност особено ако се земе предвид дека Женскиот младински хор при МКЦ е еден од ансамблите со најдолга традиција во Република Македонија ..... Повеќе

Република Македонија успешно реализира проекти во рамките на Форумот на словенските култури

4.6.2016

News image

Република Македонија беше домаќин на неколку настани со кои се одбележа големиот јубилеј - 10 години од постоењето на оваа значајна меѓународна организација. Во рамките на одбележувањето на овој мошне значаен јубилеј, имавме можност за првпат да ја востановиме и наградата „ЖИВА“ за најдобар словенски музеј, беше отворена и изложбата „1... Повеќе

СООПШТЕНИЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ УСТАНОВИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА ЗА ДОСТАВУВАЊЕ НАЦРТ-ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА 2017 ГОДИНА

1.6.2016

Во согласност со член 70 од Законот за културата („Службен весник на Република Македонија” бр. 31/98, 49/03, 82/05, 24/07, 116/2010, 47/2011, 51/2011, 136/12, 23/13, 187/13, 44/14, 61/15, 154/15 и 39/16), националните установи во jуни во тековната година за наредната година доставуваат до Министерството за култура нацрт-годишна програма за работа на ... Повеќе

Свечено отворени Деновите на руската духовна култура во Македонија

27.5.2016

News image

Во наредните денови граѓаните на Скопје, Битола и Охрид ќе можат да ги погледнат програмските содржини што ќе ги понуди манифестацијата „Денови на руската духовна култура“ и да се запознаат со неодоливите репрезенти кои во целост ја нагласуваат специфичноста на рускиот народ, традиција и ку... Повеќе

Државниот секретар Бехиџудин Шехаби се обрати на отворањето на фестивалот „Ку-фест“ во Куманово

26.5.2016

News image

Фестивалот беше отворен со премиерната изведба на претставата „Кучето на Баскервил“, во режија на Ќезмедин Нуредини работена според криминалистичкиот роман „Баскервилски пес“  на големиот Сер Артур Конан Дојл ..... Повеќе

Заменик-министерот за култура на литературен форум во Будимпешта

26.5.2016

Во рамките на Форумот досега се реализирани повеќе заеднички проекти чија цел е динамизирање на размената и соработката во областа на литературата меѓу земјите учеснички ... Повеќе

Свечена промоција на проектот „Ничија земја“ на 15. издание на Биеналето на архитектурата во Венеција

25.5.2016

News image

Учеството на Република Македонија на оваа интернационална манифестација претставува одлична можност за афирмација на македонската култура и нејзините вредности во меѓународни рамки ..... Повеќе

„Инфоден и работилница за програмата Креативна Европа - Потпрограма Култура“

23.5.2016

News image

На настанот ќе бидат претставени: „Потпрограмата Култура“, белгиското искуство во програмата и два успешни проекти поддржани од оваа програма („Блекборд музички проект“ - Музичка младина на Македонија и поетската платформа „Версополис“ - НУ Струшки вечери на поезијата ..... Повеќе

Отворен Домот на културата во Матејче

23.5.2016

News image

Изградбата на новиот Дом на културата е финансирана од Министерството за култура и со средства обезбедени од ИПА-фондовите на Европската Унија за прекугранична соработка ..... Повеќе

Македонија во чест на св. Кирил во Рим

20.5.2016

News image

Во рамките на изложбата ќе бидат претставени вредни икони поврзани со ликот и делото на свети Климент, копии од фрески од повеќе цркви и манастири во Македонија, како и фотографии од објекти во кои се изложени моштите на охридскиот заштитник ..... Повеќе

Отворена манифестацијата „Илинден 2016“

17.5.2016

News image

Во рамките на свеченоста по повод отворањето на Литературната манифестација беше отворена изложба на академик Васко Ташковски. Изложбата насловена „Вселенско патување“ ја отвори писателот Ефтим Клетников. Тој се осврна на творештвото на Ташковски и на самата изложба која е, всушност, избор од творештвото на овој доајен на македонската ликовна уметност ..... Повеќе

Во завршна фаза се активностите за конзервација на Еврејските гробишта во Штип

16.5.2016

News image

По археолошките истражувања, најпрвин беа извршени конзерваторски зафати на секторите со гробните места кои беа најмногу оштетени, а потоа се премина и на конзервација на помалку оштетените. За време на активностите, досега се конзервирани повеќе од 73 гробни места, кои целосно ќе бидат заштитени до крајот на овој месец ..... Повеќе

Националните галерии на Македонија и на Албанија потпишаа Меморандум за соработка

13.5.2016

News image

За време на престојот, државниот секретар Шехаби оствари средба и со министерката за култура на Република Албанија Мирела Кумбаро, на која беше констатирана  успешната  соработка во сферата на култура  меѓу двете земји, а која е резултат на потпишаната Програма за соработка во областа на културата меѓу Министерството за култура на Ре... Повеќе

КИЦ во Софија со поезија од Славе Ѓорго Димоски на Европската ноќ на литературата

11.5.2016

News image

Годинава се читаше на 15 места т.н. „гнезда“ претставувани од културни центри, институти и амбасади на земји од ЕУ во бугарската престолнина. Во официјалниот каталог, во кој се претставени авторите и локациите, Република Македонија е наведена со уставното име и со логото на Министерството за култура ..... Повеќе

Инфоден за програмите на Унијата: „Креативна Европа - потпрогрма Култура“ и „Европа за граѓаните“

11.5.2016

News image

На Инфоденот, кој е наменет за потенцијалните корисници на двете програми на Унијата, пред  учесниците  детално ќе бидат презентирани проектите за соработка, односно начините како да се подготви успешен проект ..... Повеќе

Завршни активности околу непосредната заштита на црквата „Свети Илија“ во Стар Дојран

6.5.2016

News image

Со првата фаза од активностите беше направена конзервација на оригинално зачуваните делови од подната покривка на црквата и реставрација на партиите што недостигаат, по што беше целосно оформен подот на црквата ..... Повеќе

Изложба „Соочување со минатото – граѓанска храброст во тешки времиња“ во САД

5.5.2016

News image

Изложбата има цел да ги претстави позитивните модели на соработка меѓу различните заедници, историските вредности, традициите и храброста за спасување на Евреите од Македонија во Втората светска војна ..... Повеќе

Во тек е конкурсот за манифестацијата „Топол културен бран“

3.5.2016

Право на учество на Конкурсот имаат општините во Република Македонија кои треба да достават прецизна и сеопфатна програма со проекти од сите области на културата: филм, театар, музика, танц, литература и ликовна уметност ... Повеќе

Најава за нови големи филмски проекти кои ќе се снимаат во Република Македонија

26.4.2016

News image

Од американската продукција изјавија дека проектот е се уште во фаза на подготовка и пишување на сценарија за новите 10 епизоди од третата сезона на оваа високобуџетска серија, како и барање на соодветни локации на кои ќе се одвива снимањето, поради што се уште не можат со сигурност да потврдат ко... Повеќе

Во киното „Милениум“ премиерно прикажан филмот „Лазар“

26.4.2016

News image

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа во киното „Милениум“ присуствуваше на скопската премиера на играниот филм „Л... Повеќе

Интензивно се работи на заштитата на црквата „Св. Ѓорѓи“ во преспанското село Курбиново

19.4.2016

News image

Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј - Битола во изминатиот период интензивно работеа на овој комплексен проект чија реализација се одвива во неколку последователни фази ..... Повеќе

Санација на четири вредни примероци на староградската охридска архитектура

18.4.2016

News image

Сите објекти ќе бидат завршени до крајот на годинава со што ќе бидат зачувани автентични примероци на охридската староградска архитектура, објекти кои се карактеристичен пример за конструкциите и облиците на традиционалните градби и урбанистичките концепции на крајот од 18 век ..... Повеќе

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk